Atkal iespējams stiprs lietus

Šodien virs Latvijas izzūd ciklons, kas atnesa lietu vakar. Aizvadītajā diennaktī Rīgā nolija 4 mm, Alūksnē 12 mm, Saldū 17 mm, Liepājā 23 mm, bet visvairāk nokrišņu, saskaņā ar LVĢMA meteostaciju datiem, bijis pie Jēkabpils: virs 30 mm.

Pēdējo dienu laikā Latvijā ir lijis bagātīgi, piemēram, šajā nedēļā līdz svētdienas rītam nokrišņu daudzums Rīgā sasniedz 30 mm, Liepājā 37 mm, Alūksnē 41 mm, Saldū 53 mm. Pirmdien vietām Latvijā atkal iespējams stiprs lietus saistībā ar ciklonu, kas šodien no Ukrainas pārvietosies uz ziemeļiem.

Taču modeļu prognozes ir tik atšķirīgas, ka grūti uzrakstīt vienu prognozi. Piemēram, UKMO modelis ir izskaitļojis, ka visstiprāk varētu līt jau šovakar nedaudz uz austrumiem no Latgales, bet naktī uz pirmdienu un pirmdien, un vēl naktī uz otrdienu palaikam līs visā Latvijā, kopējais nokrišņu daudzums vietām sasniegs 20 mm.

Bet GFS modelis šobrīd prognozē, ka ļoti daudz nokrišņu gaidāms pirmdien un vēl naktī uz otrdienu Latgalē un vietām Vidzemē, runa ir pat par 50 mm, bet Latvijas rietumdaļā GFS prognozē tikai nelielu lietu.

Stipru lietu valsts austrumu rajonos prognozē arī Igaunijas modelis, savukārt Lietuvas modelis prognozē vien atsevišķas stipras lietusgāzes šur tur visā Latvijā.

Protams, atšķiras arī ciklona stipruma un ciklona centra virzības prognozes. Ja ciklons ievērojami pastiprināsies un tā centrs atradīsies tuvu Latvijai (kā to šobrīd prognozē GFS un Igaunijas modelis), tad pirmdien un naktī uz otrdienu Latvijā gaidāms stiprs ZR vējš. Maksimālā gaisa temperatūra pirmdien valsts lielākajā daļā gaidāma ap +16..+18 grādiem.

Otrdien ciklons attālināsies ziemeļaustrumu virzienā, līdz ar to lietus otrdien dienā maz iespējams, vēl gan, visticamāk, pūtīs brāzmains ZR vējš. Turpmākajās dienās tiek prognozēts īslaicīgs lietus, jo laika apstākļus ietekmēs Atlantijas ciklons.

Plkst. 19:00
GFS un Igaunijas modelis savas prognozes ir pieskaņojis Lietuvas modelim – naktī vietām, dienā praktiski visā Latvijā uzlīs, dažviet gaidāmas stiprākas lietusgāzes un iespējams pērkona negaiss. Vējš pirmdien būs neliels, vienīgi piekrastē un konvektīvo mākoņu iespaidā tas var būt brāzmains.

17 Atbildes to “Atkal iespējams stiprs lietus”

 1. Maija Says:

  Ak Dieviņ,kad reiz būs anticiklons?Nu kur tie cikloni ņemas tik daudz šogad?Tiem,kuriem viss aug māla zemēs,būs švaki…Vai arī smagākās zemēs.

 2. stratus Says:

  tev jāmaina attieksme pret laika apstākļiem!

 3. Saksija Says:

  Es piekrītu Maijai.
  Līdzjūtība visiem, kas nodarbojas ar lauksaimniecību. Ir cerības, ka nākamā nedēļa būs sausāka kā šī.

 4. stratus Says:

  Nav jāizsaka līdzjūtība citiem tikai tāpēc, ka tev pašai kaut kas nepatīk laika apstākļos. Līdz šim, piemēram, Jelgavas rajonā bija pat akās ūdens izbeidzies mazā nokrišņu daudzuma ietekmē. Redzēs, kas būs pa šīm dienām noticies. 🙂

 5. Saksija Says:

  Stratus, tev gan patīk pamacīt citus. 🙂 Labi, es neapvainojos.
  Zemgalē šovakar stipri lija.

 6. Maija Says:

  Protams,pilsētā dzīvojošajiem lietus ir pupu mizas.Bet mēs,laukos,gan esamatkarīgi no tā paša kartupeļa,kurš tagad jau sāk pūt…Mums šeit Rimi nav.Tad jau Jelgavas pusē lietus nemaz nav bijis?Man nav nekādi iebildumi pret lietu,vienīgi-ražas žēl.

 7. lietusvīrs Says:

  Šovasar Latvijā nokrišņu daudfzums kopumā ir zem normas. Branga padevusies gan graudu, gan augļu u.t.t raža. Nesaprotu, par ko vēl raudāt. Nu labi, ja vēlas vēl perfektākus laikapstāļus tad jāaudzē siltumnīcās. Tika maiga vasara kā šogad sen nav bijusi. Ne karstumi, ne slapjumi.

  Starp citu konkrētā vietā latvija vidēju vairākas dienas gadā ar nokrišnjiem virs 30 mm. Daudz kur latvijā šogad 30 mm nav bijuši ne reizi.

  Nedomāju ka šodien (25.aug.) būs stiprs lietus.Diez vai tās oklūzijas paliekas kur nokrišņi visticamāk būs “stratiform” varētu nolīt virs 20 mm.

 8. lietusvīrs Says:

  Pārpratumu par lietus prognozēm nereti ir dēļ dažādām to stiprumu interpretācijām. Piemēram: oficiāli(meteoroloģijā) lietus stiprumu definē apmēram sekojoši:
  viegls lietus – 7.6 mm/s

  Dažādas pasuales vietās šie lielumi var atšķirties (piem ASV).

  Tiek šķirotas lietusgāzes un lietus. Lietusgāzes parasti ir konvekcijas šūnu radīti nokrišņi, kuru intensitāte strauji mainās un kurš ilgs mazāk par stundu. Savukār lietus ir ilgstoši( vairak kā stundu) nokrišņi, kuru intensitāte mainās lēni un kuri parasti ir “stratiform”.

  Pie tam mēdz būt tā ka iekš stratiform nokrišņiem ir iekļautas arī konvekcijas šūnas ar konvekcijas nokrišniem.

  Vēl vairāk, arī konvekcijas mākonim, kur tā cepure izplūst neretu ir augstie un vidējie slāņmākoņi, kuriem ir stratiform nokrišņi.

  Iespējams ka LVGMA vadās pēc šīm definīcijām brīdinot par stipru lietu. (Stipra lietusgāze vēl nav stiprs lietus 🙂 )

 9. lietusvīrs Says:

  UPSS, blogs iepriekšējo postu kaut kā apgrieza. Tādēļ papildinājums. viegls lietus – 7.6 mm/s .

 10. lietusvīrs Says:

  Joprojam apgriež. Mēģinu vēl:
  viegls lietus – zem 2.5 mm/h
  vidējs lietus – 2.5-7.6 mm/h
  stiprs lietus – virs 7.6 mm/s

 11. lietusvīrs Says:

  Nepamanīju, ka ciklons būs mazkustīgs. Laikam jāpiekrīt, ka tomēr stiprs lietus ir iespējams.

 12. Toms Says:

  LVGMA brīdinot par stipru lietu neņem vērā intensitāti, bet nokrišņu daudzumu. Par stipru lietu brīdina, ja 12 stundu laikā varētu nolīt 15 mm un vairāk. Manuprāt, šis ir arī optimālais vairiants, jo brīdināt par intensitāti Latvijas apstākļos… nu tas tiešām būtu sarežģīti. Bet varbūt pa gadalaikiem varētu pamainīt to daudzumu, jo vasarā 15mm, tas nav daudz, ja vien nenogāžas 10 minūtēs, bet ziemā 10mm lietus ir ievērojami.

 13. maikls Says:

  Neatceros nevienu situāciju, kad stiprs lietus Latvijā būtu izraisījis kādus būtiskus zaudējumus vai cilvēku upurus. Taču pavisam noteikti cilvēki iet bojā uz ceļiem apledojuma dēļ, un pat neliels sniegs Latvijā rada daudz vairāk nebūšanu nekā stiprs lietus. No šāda viedokļa raugoties, lietderīgāk būtu brīdināt par, piemēram, pirmo apledojumu uz ceļiem rudenī, par gaidāmu mērenu sniegu (arī par tādu, kas neatbilst stipra sniega kritērijiem), bet par lietu tikai tad, ja tas patiešām draud būt ļoti stiprs un/vai ilgstošs, ka var rasties plūdi.

  Pēdējo nedēļu laikā LVĢMA dod tik daudz brīdinājumu par stipru lietu, ka, manuprāt, zūd pati brīdinājuma nozīme. Varētu vienkārši speciāli informēt, bet kāpēc uzreiz brīdināt visu sabiedrību.

 14. lietusvīrs Says:

  Labi, ka LVMGA brīdina par stipru lietu. Kaut vai tas nedraud ar upuriem, tomēr tas ir svarīgi lauksaimniekiem, un citiem biznesiem. Ja pa dienu salīst virs 20 mm, diez vai ir vērts brauk uz mālaina lauka 🙂

 15. maikls Says:

  Tad jau vajadzētu brīdināt arī par saulainu un sausu laiku, jo tas ir svarīgi atpūtniekiem, kā arī lauksaimniekiem, plānojot darbus uz lauka 🙂

  Tāpēc jau es pirmīt rakstīju – šādos gadījumos vajag informēt, bet ne brīdināt. Jo laika apstākļi cilvēkus ietekmē visu laiku, bet ne jau par katru ietekmi ir jābrīdina. Un tā kā zem vienādiem brīdinājumiem apakšā ir gan postošas vētras, gan mēreni stiprs lietus, tad visa brīdinājuma nozīme, ņemot vērā ļoti biežos brīdinājumus par lietu, tiek samazināta.

 16. Toms Says:

  Nu jā diskutēt te var daudz. Vislabākā tomēr ir kategoriju ieviešana. Tāda ir Lielbritānijā, gan jau arī vēl kādās valstīs. Arī igauņie vismaz mājaslapā ļoti labi darbojas links uz brīdinājumiem, kas atkarībā no laika parādības bīstamības, ir trīs krāsās – deltenīgā, oranžā un sarkanā. nezinu gan vai viņi izsūtot brīdinājumus medijiem tos liek pa kaut kādām kategorijām.
  Taču arī tad noteikti būtu diskusijas, jo laika apstākļi taču ir tik grūti ieliekami rāmjos.

 17. palīgs Says:

  Maikl, brīdina arī par karstumu, ja tas ir sagaidāms vismaz 6 dienas ar +27 grādiem. Kāds klients, tādi brīdinājumi.


Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

%d bloggers like this: