Šonakt daudzviet gaidāms stiprs lietus

Teritorijā no Itālijas līdz Polijai šodien veidojas plašs zema spiediena apgabals ar vairākiem centriem. Saistībā ar to šodien daudzviet Eiropā iespējami spēcīgi negaisi ar vētrām, tornado, lielu krusu, plūdiem. Vislielākie draudi ir Polijai, ESTOFEX Polijā ir izsludinājis augstāko bīstamības pakāpi – tas notiek ārkārtīgi reti.

Milzīgie negaisa mākoņi, kas šodien izveidosies virs Polijas ziemeļdaļas, šovakar un naktī uz sestdienu sasniegs arī Latviju, daudzviet atnesot ļoti spēcīgu lietu. No kāda svaigāka negaisa mākoņa varētu sagaidīt arī krusu un spēcīgas vēja brāzmas – šāda iespēja vislielākā ir Latvijas dienvidaustrumu rajonos.

GFS visvairāk nokrišņu šovakar vēlu vakarā un naktī prognozē rietumu un centrālajos rajonos – mākoņi no Polijas varētu šķērsot šo Latvijas daļu. Citu modeļu prognozes ir līdzīgas, stiprāko lietu daži prognozē mazliet tālāk uz austrumiem, UKMO modeļa prognozes atšķiras ar to, ka visstiprākais lietus tiek prognozēts Latgalē. Runa ir pat par 35-45 milimetriem nokrišņu (puse mēneša normas) dažu stundu laikā. Ja šis stiprākais lietus trāpīs Rīgai, droši vien būs lokāli plūdi, citviet lietus ūdeņiem ir vieglāk aizplūst, vienīgi varbūt var veidoties kādi izskalojumi vai notikt kas tamlīdzīgs. Katrā ziņā atsevišķās vietās šovasar jau ir bijušas tik spēcīgas lietusgāzes, kādas tiek prognozētas šonakt, un nekas briesmīgs nav noticis.

Latviju šonakt sasniegs viens no pieminētajiem zema spiediena apgabala centriem jeb ciklons. Līdz ar to gaidāmas arī ciklona izraisītas vēja brāzmas, bet tām nevajadzētu būt stiprākām par kādiem 15-18 m/s. Un arī attiecībā uz negaisu nestajām brāzmām ir maza iespēja, ka tās būs īpaši stipras, jo nakts negaisiem tas nav raksturīgi. Visstiprākās lietusgāzes Kurzemē un Zemgalē varētu atnākt arī bez pērkona, jo virs Polijas dzimušie negaisi tālajā ceļā līdz mums varbūt būs izlādējušies un nesīs tikai lietu.

Sestdienas rītā šīs lietusgāzes, saskaņā ar prognozēm, būs pametušas Latviju, bet rietumu un centrālos rajonus var skart jauns lietus un pērkona negaiss, bet tik daudz nokrišņu kā naktī neviens modelis vairs neprognozē. Aiz ciklona iegriezīsies ziemeļu un rietumu vēji, līdz ar to Latvijas lielākajai daļai iepriekš piesauktais rekordkarstums varētu iet secen. Taču svētdien pietuvosies nākamais ciklons ar savu silto sektoru, pagaidām gan izskatās, ka arī svētdien lielais karstums skars galvenokārt Latvijas austrumu rajonus. Zemāk redzama pašreizējā prognoze sestdienai. (Piebildīšu, ka, piemēram, GFS sestdien Rīgā sola +27 grādus, poļi – tikai +19, atšķirības rada dažādās prognozes par ciklona centra virzību.)

Laika prognoze 16. augustam

Plkst. 12:55
Jaunākās GFS prognozes: šovakar un nakts sākumā stiprs lietus un negaiss gaidāms Latgalē (līdz 25 mm nokrišņu), bet sestdienas rītā stiprs lietus centrālajos rajonos (līdz 20 mm); maksimālā gaisa temperatūra sestdien +20…+25, valsts dienvidaustrumu daļā līdz +33 grādiem. Jaunākās HIRLAM prognozes: no piektdienas vakara līdz sestdienas rītam visstiprākais lietus gaidāms Zemgales austrumdaļā un Vidzemē (nedaudz uz austrumiem no Rīgas šobrīd tiek prognozēti pat aptuveni 50 mm); maksimālās gaisa temperatūras prognoze sestdienai tāda pati, kāda redzama kartē augstāk.Plkst.20:10
Šeit redzami milzīgi negaisa mākoņu sakopojumi virs Polijas pulksten 19:45 piektdienas vakarā. Šie mākoņi virzās uz Lietuvas un Latvijas pusi.

45 Atbildes to “Šonakt daudzviet gaidāms stiprs lietus”

 1. Gubumakonis Says:

  Jauka prognoze:) Skiet brivdienas mus sagaida interesanti laikapstakli,vasaras kulminacija:) Cerams kads kartigs negaisa makonis atnaks ari lidz Rigai,gaidisim:)

 2. KGB Says:

  Nezinu par ko Jūs priecājaties:( man uzdzen šausmas visi negaisi ar stiprām lietusgāzēm… Bet tas laikam tāpēc, ka nedzīvoju Rīgas dzīvoklī. Kad ir māja un dārzs, tad šādas dabas stihijas nemaz nesajūsmina, jo tās nes tikai postu!

 3. Gubumakonis Says:

  To es zinu,ka daudziem tas nepatik,bailes un respekteju to. Bet runajot par sevi,man loti patik,sajusmina un fascine si dabas paradiba jau no agras bernibas un vel tagad:) Bailes nau nemaz,tikai sajusma,patik,un viss,tapec katru negaisu gaidu ar nepacietibu. Un nau jau tapec ka dzivoju Rigas muros,daudzreiz to sagaidiju ari laukos, vasarnica,citi slepjas,bet es eju ara verot,bet ta jau ir mana personiska ipatniba:)

 4. Cassini Says:

  Pēc UKMO un igauņu modeļiem ir iespēja, ka lietusgāzes skars arī Daugavpili.
  Bet citi (GFS, lietuviešu) prognozē tikai nelielu nokrišņu daudzumu… 😦
  Ļoti ceru, kā tomēr mums būs kaut-kas interesants šonakt. Varbūt, vakarā būs precīzākas ziņas?

 5. Cassini Says:

  O, tagad jau “slāvenais” GFS ir mūsu pusē! Ļoti grības pamatīgu negaisu.

 6. stratus Says:

  9.jūnija kalendāra lapiņā izlasīju šādu interesantu rakstu:
  “Pensilvānijas universitātes zinātnieku grupa pēc divdesmit gadus ilgiem pētījumiem nonākusi pie secinājuma, ka pērkona negaisi lielākoties ir apmēram divas dienas pēc pilna Mēness. Viņi atklājuši arī šīs parādības izskaidrojumu. Zemei ir ģeomagnētiska aste, kas stiepjas Saulei pretējā virzienā. Pilna Mēness laikā mūsu planētas pavadonis iziet caur šo ģeomagnētisko lauku, un tad rodas traucējumi: mainās šī lauka iedarbība uz daļiņām, kas no kosmosa nokļūst virs Zemes. Rezultātā ļoti intensīvi sāk veidoties negaisa mākoņi.”

 7. stratus Says:

  Sajaucu – tas bija 9.augusta lapā.

 8. maikls Says:

  Es atkal domāju, cik īsi pirms lietus LVĢMA izplatīs brīdinājumu par stipru lietu. Prognozēs stiprs lietus ir minēts, bet speciāla brīdinājuma pagaidām nav.

 9. Lietusvīrs Says:

  Ņemot vērā to, ka spiediens samazinasies vairāk naktī un rasas punkts var sasniegt +20, kā arī CAPE naktī var pārsniegt 700 J/kg un LI sasniegt -3, -4, kā arī tā siltā fronte kūstēsies lēni, tad nevar izslēgt iespēju, ka izveidosies kāds MCC (Mesoscale Convective Complex). Ja tāds saveidosies, tad drīzāk pār latgali. Parādība ir reta, bet dažreiz notiek. Ja tas notiks, tad var būt ievērojami nokrišni (pat visr 50 mm) plāšā apgabalā, bet tas savukārt nozīmē plūdi.

  Ja kāds naktī pamanīs, kas satelītā ir mākonis kuŗš visticamāk ir lielāks par Latviju un tā augšējie mākoņi() griežas pa pulksteni(anticikloniski), tad tas iespējams ir MCC. Nu varbūt neatbilst visiem formālajiem kritērijiem, bet vismaz kaut kas līdzīgs.

  Šādi MCC parasti veidojas naktī, un tie izjūk uzlecot saulei.

 10. AIVARS Says:

  PAŠLAIK RĒZEKNĒ ĒNĀ +27 DEBESIS DAĻĒJI DŪMAKAINAS NO D PUSES PARĀDĀS MĀKOŅU ZONA,SUTĪGS KĀ PIRMS LIETUS.

 11. KGB Says:

  Ap pl. 16.30 Siguldas pusē ap +24, dūmaka, lēns DR vējš. Burtiski tikko meteo.lv ir publicējis brīdinājumu par stipro lietu.

 12. G.B. Says:

  Sveiki Maikl, kādas ir pēdējās prognozes Latvijai ?

 13. maikls Says:

  Modeļu prognozes šai naktij tagad vairs nav liela jēga skatīties, jo šīs datorprogrammas savus aprēķinus veica pirms izveidojās milzīgie negaisa mākoņi virs Polijas. Vai no šiem mākoņiem Latvijā var gaidīt ļoti stipru lietu un arī ko citu – nemāku teikt. Katrā ziņā no augšas izskatās iespaidīgi, bet es nezinu, kas notiek apakšā (zem šiem mākoņiem). 🙂

 14. Cassini Says:

  Jā, šie Cb multicells aizņēm vairāk nekā 1/2 no Polijas, izskatās ļoti iespaidīgi!!! 8-0 Tagad jau šķērso Lietuvas-Polijas robežu.

 15. Lietusvīrs Says:

  Virs polijas izskatās, ka veidojas MCC. Vēlāk iespējams redzēsim augsto mākoņu anticiklonisko rotāciju (līdzīgi kā tropiskajiem cikloniem). Bet par trajektoriju grūti pateikt, bet izskatās, ka tas ies garām latvijai pāri lietuvai un baltkrievijai. Lai gan, ja zemā spiediena ieplakas veidošanās varētu to pagriezt vairāk uz ziemeļiem un tas skartu latviju.

 16. G.B. Says:

  Neesmu speciālists, bet barometrs ir pavirzījies no 752 uz 757, ko tas nozīmē ? Ja nesolītu negaisu, es būtu pārliecināts, ka tas ir uz skaidru laiku.

 17. maikls Says:

  Iepriekš atmosfēras spiediens paaugstinājās, jo ciklons devās prom uz ziemeļiem un virs Latvijas pastiprinājās augsta spiediena atzars, bet tagad, tuvojoties jaunam ciklonam, spiediens sāk pazemināties.

 18. Gubumakonis Says:

  Pagaidam Riga nekas neliecina par pamatiga negaisa tuvosanos. diena bija sutigs,bet ne karsts,vakara mereni vesi,apmacies,nopileja dazas lietus lases. Loti ceru,ka prognozes attaisnosies un beidzot sovasar sagaidisu pamatigu negaisu:)AR nepacietibu gaidu notikumu attistibu,pagaidam gan liekas,ka Riga mereni nolis un vis.,ka jau bija iepr. reizes.Jautajums: kas isti ir MCC par ko LIetusvirs bridina un vai tads pedejos gados bija noverots Latvija?

 19. Cassini Says:

  Jā, man arī liekas (kaut neesmu baigais specialists), ka veidojas MCC.
  Pedējā satelītbilde: http://s55.radikal.ru/i150/0808/c6/d6b5e51b518e.jpg

 20. Lietusvīrs Says:

  MCC ir speciāls MCS (Mesoscale Convective System) paveids. Pēc definīcijas tam jābūt vismaz 100 000km2 jeb virs 360 km diametrā. Patiesībā definīcija ir smalkāka. Tas parasti ir tikai naktī, jo dienas laikā lokāla konvekcija to izjauc.

  Līdzīga parādība var būt arī dienas laikā, bet tād tā ir mazāka (zem 200 km) diametrā un pēc definīcijas nav MCC. Viena tāda Latviju šķērsoja 2003 gada 26 maijā pa dienu. Diemžēl Rīgā bija arī upuri. Toreiz tā arī nāca no Polijas.

  Iepriekšējā naktī kaut kas līdzīgs MCC gāja pāri baltkrievijas dienvidiem.

 21. Gubumakonis Says:

  Diemzel tik labi angliski nezinu,tatad tasMCC varetu but vairaku loti specigu negaisa makonu apvienojums,kas izveidojas par tadu ta ka atsevisku sistemu,ko lidzigu tropiskam ciklonam miniatura,un kura muzs lidz ritausmai? vai kas tads latvija bija piedzivots? Ja,polija postijumi iespaidigi..

 22. snake Says:

  un es vēl noskatījos pa LNT filmu Tornado 🙂 jauki

 23. ABC Says:

  Kādi pēdējie jaunumi? Ir vērts gaidīt ko iespaidīgu Rīgā, vai labāk iet gulēt?

 24. scAvenger Says:

  Sevišķi iespaidīga satelītbilde:

 25. Lietusvīrs Says:

  Cb, tam veidojuma ir neliela līdzība ar Tropiskajiem cikloniem. Tiem arī apakšā ir cikloniska griešanās bet augšā anticikloniska. Būtiska atšķirība ir tā, ka tropiskajiem cikloniem centrā (acī) vējš pūs no augšas uz leju, bet MCC tā parasti nav. MCC ir kā milzīgs konvekcijas mākonis, kurš mēdz veidoties no “squall line”, kurš arī MCS paveids.

  Pēc satelīta izskatās, ka polijā bija kas līdzīgs MCC, bet definīcijai droši vien neatbilst. Polijā šodien bija vērā ņemama “jet stream” kas būtiski palielina krusas iespējamību.

  Ja tā godīgi, man par šo nakti un rītdienu mazliet bail.

 26. snake Says:

  Liepaju šitais skars?

 27. ABC Says:

  Man šķiet, ka pašos meteo.lv radara dienvidos tas ir klāt. Pagaidām vēl nevaru saprast, vai kas traks tur ir.

 28. snake Says:

  nu Liepājā patreiz diezgan stipri līst,bet pērkons vēl nav manīts

 29. snake Says:

  godīgi sakot man nemaz negribas iet gulēt

 30. Gubumakonis Says:

  paldies par paskaidrojumiem:) Gaidam notikumu attistibu,man jau jo laiks jo patik labak:) Riga pasreiz apmacies,mierigs,t.+19vejs gandriz nau lietus ari.

 31. ABC Says:

  Nu lietusgāzes nāk, jau var skaidri redzēt. Bet vai būs kas īpašs… laikam jāiet gulēt un jāatstāj logs vaļā – ja nu tornado pamodina 😀

 32. madonietis Says:

  ap 20 00 saka mirgot lietus bet ap 22 00 beidza..silta nakts super tads jauks aromats……vai tiesam klusum pirms vētras?
  neticas ka būs traki!varbūt k;ārtejā viltus trauksme?
  redzēs rīt pusdienlaikaaa kada temperat;ura~!!!

 33. snake Says:

  tas nāk!

 34. scAvenger Says:

  Teikā sākas stiprāks lietus.

 35. Gubumakonis Says:

  Riga tagal list diezgan stipri,bet tas ari viss,izskatas ka neko vairak sonakt nesagaidisim,tie makoni laikam pa celam lidz mums.

 36. maikls Says:

  Jēkabpilī pēc trijiem sākās negaiss, ap četriem bija kulminācija – nepārtraukti pērkona grāvieni un zibeņošana, brīžiem ļoti stipri lija.

 37. Gubumakonis Says:

  Kaut ari pec satelita radijumiem tas makonis pargaja pari latvijai,vismaz musu puse vins bija galigi izladejies un atkal neka:( Pec 3 nakli sakas stiprs lietus,velak merens apm1,5 stundas garuma,bija tikai 1 zibens,vejs neliels. Sorit ir apmacies,zemi makoni,neliels vejs,dumaka,T.+19. Pagaidam neizskatas,ka bus liels karstums,vai butu apstakli jaunu negaisu veidosanai. Kada nakts bija citur latvija? Kadi jaunumi un perspektivas sodienai? Interesanti,ka nakti netalu no Latvijas austrumu robezas bija izveidojies vel viens lidzigs negaisa makonis,bet latviju nau skaris.

 38. Lietusvīrs Says:

  Bija kas līdzīgs MCC. Nokrišņu zona ap 200km rādiusā. Anticikloniskā rotācija satelītā arī redzama:
  http://www.chmi.cz/meteo/sat/msg/anim/msgview.php?&lang=en&auto_nahraj_pocet=15&rep_index=0&add_index=4&obnov_index=5
  Rīgu arī mala skārā. Start citu MCC gadījumaa nokrišniem parasti ir “stratiform”. Tikai atsevišķās vietās ir convective. Tad šājās atsevišķajās vietās var būt krusa u.t.t. Jāskatās cik būs salijis.

 39. maikls Says:

  No pieejamajiem Latvijas meteostaciju datiem nekur nav vairāk par 15 mm, vienīgi Lietuvā Kauņā ap 30 mm. Un arī radara animācijā bija redzams, ka nav nav īpaši daudz nokrišņu.

  Jēkabpilī tagad sāk spīdēt saule, un tas paver ceļu negaisu veidošanās procesiem.

 40. Cassini Says:

  Jā, es arī nakī negulēju un redzēju anticiklonisko rotāciju satelītbildē, droši vien patiešam bija MCC!
  Pie mums divreiz naktī bija negaisi, ar nepartrauktu pērkonu un zibeniem, un intensīvu lietusgāzi – apm. 4-00 un 8-00. Naktī izkrita 14 mm nokrišņu.

 41. stratus Says:

  Patiesību sakot, modeļi prognozēja to stipro lietu vairāk tieši centrālajiem rajoniem, bet tas tomēr atkal pavirzījās uz austrumiem. Naktī tikai pāris zibens uzliesmojumus redzēju ar klusu pērkona grāvienu.

 42. Gubumakonis Says:

  Nu ka, kas notiek un kas gaidams Latvija ar laikapstakliem,ko varam gaidit tuvaka laika? Riga pret vakaru pilnigi noskaidrojas,ir+25,nekadi gubu makoni neveidojas.Pazinas zinaja teikt ka latgale gan sonakt bijis baisais negaiss.Maikls ari sodien ta pieklusis:) kadas tad ir jaunakas zinjas?

 43. maikls Says:

  Būtu traki, ja es visu laiku sēdētu pie datora un lūrētu meteokartēs. 😀

  Satelīta un radara attēlus var apskatīt ikviens un tādējādi nepastarpināti uzzināt jaunāko par laika apstākļiem.


Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

%d bloggers like this: