Piektdiena: ļoti silta un vējaina

Šodien uz dienvidaustrumiem no Latvijas atrodas anticiklons, uz rietumiem – plašs zema spiediena apgabals ar vairākām frontēm. Sākot no rietumu rajoniem, Latviju šķērsos neliela siltā fronte, vietām atnesot nelielu lietu. Gaiss sasils līdz +17..+22 grādiem.

Šovakar Ziemeļjūras dienvidos sāks veidoties ciklons, kas piektdien pastiprināsies un dosies uz ziemeļaustrumiem. Kā parasti, prognozējot ciklonu attīstību un virzību, dažādi modeļi domā dažādi. GFS modelis šobrīd prognozē, ka ciklons visstiprākais būs naktī uz sestdienu Baltijas jūrā virs Somijas. Igaunijas modelis, kuram izdevās visprecīzāk prognozēt iepriekšējā ciklona (Amēlijas-Birgitas) attīstību, arī šoreiz paredz, ka ciklons visstiprākais būs pie Dānijas un Zviedrijas (piektdien dienā).

Tomēr jebkurā gadījumā piektdien Latvijā gaidāms brāzmains vējš, jo uz rietumiem no Latvijas atradīsies ciklons, uz austrumiem – anticiklons, un atmosfēras spiediena teritoriālās atšķirības līdz ar to būs diezgan lielas, vēja ātrums brāzmās var sasniegt 15-18 m/s. Šis ciklona un anticiklona izvietojums nozīmē arī to, ka vējš pūtīs no dienvidiem, atnesot ļoti siltu gaisu.

Ja aizvadītā nakts bija auksta – gaisa temperatūra vietām pazeminājās līdz +3 grādiem – tad nākamā nakts vēja, mākoņu un silto gaisa masu dēļ būs krietni siltāka: no +11 grādiem ziemeļaustrumu rajonos līdz +16 grādiem valsts rietumos. Dažviet gaidāms īslaicīgs lietus. Piektdien lielākoties spīdēs saule, vakarā Kurzemē iespējams lietus saistībā ar auksto atmosfēras fronti, kas pietuvosies no rietumiem. Prognoze piektdienai redzama zemāk (tā balstīta uz GFS un Lietuvas modeļa prognozi).

Igaunijas un Lietuvas modeļa prognoze šobrīd vēl nesniedzas tālāk par sestdienas rītu; GFS sestdien un svētdien daudzviet Latvijā prognozē īslaicīgu lietu, mērenus vējus no rietumu puses un gaisa temperatūru dienā līdz +19..+24 grādiem, naktī uz sestdienu +15..+19, naktī uz svētdienu +9..+14.

Līdzīga scenārija atkārtošanos – Latvija ciklona un anticiklona siltajā sektorā – GFS prognozē nākamās nedēļas vidū.

8. augustā plkst. 21:20
Rīgas lidostā šodien tika reģistrēta līdz šim augstākā gaisa temperatūra šajā apkārtnē šovasar: +28,5 grādi, – savukārt vēja ātrums brāzmās sasniedza 16 m/s.

6 Atbildes to “Piektdiena: ļoti silta un vējaina”

 1. maikls Says:

  Pa radio atgādināja, ka rīt ir 08.08.08. un daudz kāzu.

 2. cumulus Says:

  Diemžēl ar lielu nokavēšanos, jo netiku pie interneta varu paziņot, ka 5. augusta vētras laikā Papes(Liepājas raj.) ornitoloģiskajā stacijā reģistrēts vēja ātrums 28 m/s jeb stipra vētra.

 3. maikls Says:

  Ņemot vērā 5. augusta ciklona centra trajektoriju, tā tik tiešām varēja būt – Latvijas galējos dienvidrietumu rajonus skāra DR vējš, kas gar ciklona dienvidu malu bija ieskrējies virs Baltijas jūras. Bet netālajā Liepājā LVĢMA meteostacijā nebija vairāk par 17 m/s, ostā 19 m/s.

  Gan jau šāds 28 m/s stiprs vējš nolauza vismaz dažus kokus…?

 4. cumulus Says:

  Koki nebija nolauzti, vispār lieli postījumi nebija. Bija nolauzti daži resni zari un mājai izsists stikls, bet jūra gāja gandrīz pāri kāpai un viļņi bija augstāki par 3m. Esu ievērojis ka Papē kokus lauž tikai tad, kad vējš pārsniedz 30 m/s, kamēr, piemēram, Rīgā pie šāda vēja koki lūstu krietni vairāk. Papē laikam koki “pieraduši” pie vēja…..

 5. maikls Says:

  Iekšzemes rajonos vasaras laikā koki mēdz lūzt pat pie 16-18 m/s. Piemēram, šā gada 9. jūnijā Vidzemē un Latgalē: https://maikls.wordpress.com/2008/06/09/vidzeme-un-latgale-vejs-lauz-kokus/

 6. Gubumakonis Says:

  Sovakar pec 20 Riga nolija patikams merens lietus,kadu 1/2stundu,laikam skersoja ta silta fronte:) Tagad apmacies. Vispar jau aizvaditas 2 dienas laiks bija tiri jauks,patikams vesums pec karsuma:) 5 aug.Rigas centra bija islaiciga lietusgaze:) Rit karstums uz laiku atgriezas,labi,ka bus ari vejins:)


Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

%d bloggers like this: