Jaunumi par Amēliju

Pašreizējās prognozes liecina, ka stiprākie vēji un stiprākais lietus Latviju neskars, taču pati ciklona, vārdā Amēlija, attīstība ir ļoti interesanta. Būtībā šis ir diezgan tipisks rudens ciklons un tipiska rudens vētra, arī ESTOFEX runā par “autumn – like storm system”. Vasarā šādi ļoti aktīvi cikloni mūsu pusē parādās reti, lai gan, kā jau minēju iepriekš, šad tad tas mēdz notikt, it īpaši augusta mēnesī. Zemāk ir redzama gaisa spiediena prognoze – pirmajā attēlā uz pulksten 9 pirmdienas rītā, vidējā attēlā uz pulksten 9 otrdienas rītā, un pēdējā attēlā redzama prognoze uz pulksten 9:00 trešdien. Attēli ņemti no umold.meteo.pl; uzklikšķinot uz tiem, atvēries attēls pilnā izmērā.

Šī tātad ir Polijas modeļa prognoze, citu modeļu aprēķini ir vairāk vai mazāk līdzīgi – Amēlija visstiprākā būs naktī uz otrdienu Baltijas jūrā starp Zviedrijas dienvidiem un Latviju, daži modeļi gan ciklona kulmināciju paredz pie Zviedrijas krastiem un to, ka, tuvojoties Latvijai, ciklons jau sāks pavājināties. Ja piepildīsies augstāk redzamā prognoze, tad Kurzemē vējš brāzmās otrdienas rītā varētu sasniegt vētras spēku un lauzt kokus. Katrā ziņā visstiprākais vējš gaidāms Baltijas jūras dienvidos, Latvijā visstiprākais vējš gaidāms Latvijas dienvidrietumu rajonos, bet Vidzemē un Latgalē vējš par sevi, visticamāk, neliks manīt.

Attēlos tāpat redzams, ka naktī uz trešdienu un trešdien, ciklona centram nonākot virs sauszemes, tas strauji zaudēs spēkus un ātrā gaitā dosies prom.

Ievērojams lietus Latvijā gaidāms šovakar Kurzemē un nākamajā naktī citviet Latvijā, valsts ziemeļaustrumos agrā otrdienas rītā. Šobrīd neviens modelis no šīs lietus zonas neprognozē vairāk par 25 mm nokrišņu. Otrdien visvairāk varētu līt valsts ziemeļos un dienvidrietumos. Trešdien valsts lielākajā daļā lietus vairs netiek prognozēts, arī ceturtdien gaidāms pārsvarā sauss laiks, bet pēc tam gaidāms lietus saistībā ar citu ciklonu.

Plkst. 11:55
Vācu Meteoroloģijas institūts, kas piešķir vārdus cikloniem un anticikloniem, Amēliju ir pārsaucis par Birgitu, – acīmredzot šim topošajam spēcīgajam ciklonam ir piešķirts atsevišķs vārds tā vietā, lai tam saglabātu visa kopējā zema spiediena apgabala nosaukumu. Plašāka informācija par vārdu piešķiršanas procedūru pieejama šajā lapā.

23 Atbildes to “Jaunumi par Amēliju”

 1. snake Says:

  nu jauki 🙂 bet gan jau kaut kas atkal izmainisies

 2. Līmeņrādis Says:

  sen nav bijis tāds kārtīgs vējelis.

 3. snake Says:

  Tieši tā 🙂

 4. Enricco Says:

  Vai ir kādi jaunumi par Birgitu???
  Ceru, ka līdz Ervīna stiprumam nenonāks…
  Ar šausmām atceros 2005. gada Ervīnu… TIeši Vnetspilī privātmājā biju… Nu, pateikšu godīgi, ERVĪNS man uz visiem laikiem iedzina baigo RESpect pret vēju – līdz tam man ĻoOti patika stiprs vējš, brāzmas, vētra. Pēc Ervīna es labāk izvēlos citus – mierīgākus un kontrolējamākus dabas spēkus.

 5. snake Says:

  es arī ar nepacietību gribu uzināt kādus jaunumus par Brigitu 🙂

 6. Enricco Says:

  Maikl-Jāni – vai ir kādi jaunumi???

 7. maikls Says:

  Nekādi īpaši jaunumi man nav zināmi. No dienvidrietumiem Latvijai pamazām sāk virzīties pāri lietus zona, ciklons attīstās, satelītattēlos to var redzēt. Baltijas jūras dienvidrietumos uz salām pagaidām reģistrētas brāzmas līdz 24 m/s.

 8. Cassini Says:

  Похоже, что основная масса осадков таки пройдёт севернее и южнее территории Латвии, но и нам тоже кое что достанется (“литовская модель” обещает ночью у нас 6-10 мм за 3 часа, “эстонская” – 10-15 мм/3ч.). Основная масса похоже прольётся над Литвой и Эстонией.
  И ветер на западном побережье Латвии до 22 м/с литовцы обещают, а эстонская модель – лишь 10-13 м/с. Пока ничего не меняли.

  GFS правда немного поменьше осадков обещает, но зато ветер более 30 м/с, правда основная буря похоже что будет у берегов Литвы, Калининградской области и Польши. Некая неопределённость с ветром. Ждём-с.

 9. snake Says:

  Liepājā paliek arvien tumšāks un līst jau kādu stundu

 10. snake Says:

  pūš A vējš ap 3 m/s

 11. snake Says:

  sāk līt stiprāk

 12. stratus Says:

  Jelgavu tagad sasnieguši ciklona siltās frontes slāņu-lietus mākoņi, līst pavisam neliels lietus un +25 grādi.

 13. snake Says:

  Liepajā līst stipri 🙂

 14. Maija Says:

  Amēlija bija smukāks vārds,jau pierasts.Nu ko,gaidīsim!Piebalgas pusē arī paliek tušāks,lietus vēl nav bijis.Pilnīgs bezvējš un sutīgs.Varbūt klusums pirms vētras?Cerams,ka krusa nebūs?

 15. KGB Says:

  Pl. 19.50 Siguldas pusei no DR-R tuvojas tumši mākoņi, cerams ka lietus bez negaisa

 16. rupucis Says:

  Jūrmalā tumšs, nopilināja trīs piles, pilnīgs bezvējš.
  klau, apstāstiet dūrainim, kā tos nokrišņu milimetrus nosaka? a’la nolieku klajā vietā spaini un nomēru milimetrus, cik pa stundu salijis?

 17. Gubumakonis Says:

  Riga pagaidam mierigi no pusdienam sak arvien vairak nomakties ir sutigi un var just,ka lietus jau tuvu:) Zel, ka negaisu zona atkal izskatas iet garam Latvijai:( gaidam Brigitu Riga:)

 18. maikls Says:

  Nu spainī gan neviens nemēra, bet speciālos mērtraukos gan mēra, piemēram: http://www.sws.uiuc.edu/atmos/statecli/Instruments/raingage.jpg

  Es gan nezinu, kā notiek automātiskie mērījumi.

 19. Gubumakonis Says:

  Pie mums Zolitude sakas neliels lietutins,veja pagaidam tikpat ka nau, neko ekstremu neredz(domaju makonus) iziesu ar suni pastaigat drosi bus jauki pec sutigas dienas:)

 20. rupucis Says:

  nu labi, spainis vai precīzs cilindrs, bet enīvei – kaut kāda virsma, un cik tur salīst, kaut kā tā?
  katrā gadījumā – mums te Lielupē nomācies kā poda dibins un nedaudz līņā 🙂

 21. Enricco Says:

  Nu, Āgenskalnā arī viss mierīgi – vienu brīdi, apmēram ap 22:00 gan bija apmēram minūti brāzmās vējš ap 14 m/s, bet pēc tam atkal pavisam mierīgs. Lietus smidzina, brīžiem uzlīst, visa padebess pelēka, izskatās, būs garlaicīgs (nevis īslaicīgs) lietus

 22. Gubumakonis Says:

  Skiet Birgita bijusi loti saudziga musu vietam,pat parak. lietus nu ir pari, vejs neliels,apmacies.Bet vismaz satelitatelos vina izskatas smuki:) pat iespaidigi. Varbut vismaz ciklona aizmugure atnesis kadas lokalas lietusgazes/negaisus rit? Ieveroju tadu sakaribu- ja musejie sinoptiki par kaut ko ipasi bridina piem. stipru lietu tad tas reti piepildas,vai ir stipri mazak:)

 23. es Says:

  Gubumākoni! šovasar brīdinājumu par stpr lietu tak piepildās! arī šoreiz!
  un labāk par bīstamām parādībām ir pabrīdināt… Bet ja tās neuznāk ir labāk nekā ja tās uznāk bez brīdinājuma


Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

%d bloggers like this: