Latvija Amēlijas apskāvienos

Šobrīd virs Lielbritānijas, Skandināvijas dienvidiem un Baltijas valstīm atrodas zema spiediena apgabals, kuram Berlīnes Meteoroloģijas institūts ir devis vārdu Amēlija, tam ir vairāki padziļinājumi jeb centri, viens no tiem šodien atrodas virs Igaunijas. Saistībā ar to šodien Latvijā gaidāms pastiprs rietumu vējš un vietām īslaicīgs lietus; dažviet Latvijas ziemeļos kopš rīta ir vērojamas arī stipras lietusgāzes, tur arī lielāka negaisa iespējamība. Svētdienas vakarā un naktī lielāka negaisa varbūtība prognozēta piekrastes rajonos, it īpaši Kurzemē.

Arī pirmdien vietām līs, bet tad, sākot no rietumiem, vairāki modeļi prognozē stipru lietu, piemēram, GFS modelis vietām prognozē līdz 25-30 milimetriem nokrišņu. Visticamāk, šī lietus zona pāri Latvijai sāks virzīties pirmdienas pievakarē. Arī otrdien un trešdien Amēlija gādās par lietu, iespējams arī pērkona negaiss, kopējais nokrišņu daudzums šajās dienās var būt liels. Šeit redzama GFS kopējā nokrišņu daudzuma prognoze Eiropai; piebildīšu, ka citu modeļu nokrišņu prognozes ir atšķirīgas, piemēram, vairāk lietus tiek prognozēts Latgalē.

Tas tāpēc, ka šis zema spiediena apgabals pastiprināsies un pārtaps klasiskā ciklonā, kura centrs uzkavēsies Latvijas tuvumā un, visticamāk, arī virs Latvijas. Tā kā šī pastiprināšanās pagaidām tiek tikai prognozēta un Amēlija barosies ar Baltijas jūras enerģiju, tad, kā vienmēr līdzīgās situācijās, dažādu modeļu prognozes ir visnotaļ atšķirīgas. Teorētiski var izveidoties viens kompakts centrs, ap kuru cirkulējošais vējš var sasniegt vētras spēku, piemēram, Lietuvas modelis šobrīd prognozē, ka Baltijas jūrā vēja brāzmas vietām sasniegs gandrīz 30 m/s. Tomēr pārsvarā tiek prognozēts izstiepts centrs un ne īpaši stiprs vējš, taču pagaidām nav iespējams pateikt neko konkrētu.

Ceturtdien šis ciklons, visticamāk, mūs būs pametis, bet pēc tam jau varētu tuvoties nākamais.

Plkst. 13:10
Jaunākās GFS prognozes ir, varētu teikt, ekstrēmas: pirmdien un naktī uz otrdienu uz rietumiem no Latvijas tiek prognozēta strauja ciklona pastiprināšanās, vietām Baltijas jūrā (uz dienvidrietumiem no Liepājas) tiek prognozēta vēja pastiprināšanās brāzmās līdz orkāna spēkam. Iespēja, ka notikumi attīstīsies pēc šāda ekstremāla scenārija, ir diezgan apšaubāma, lai gan augustā līdzīga ciklonu augšana Baltijas jūrā ir novērota arī citus gadus, jo ūdens jūrā šajā mēnesī ir vissiltākais.

8 Atbildes to “Latvija Amēlijas apskāvienos”

 1. Gubumakonis Says:

  Nu tad esi sveicinata un gaidita Latvija,Amelij:) :)Audz par kartigu ciklonu:)

 2. Maija Says:

  Jā,tad jau arī Piebalga sagaidīs Amēliju!Pagaidām mums ir nolijušas tikai dažas piles.Ka tikai nu nebūtu krusa!

 3. AIVARS Says:

  RĒZEKNĒ LIETUS NAV. NU BET VĒJŠ IR KAUT KUR 15-18 M/S.TEMPERATŪRA +21

 4. snake Says:

  gribu vētru 🙂

 5. stratus Says:

  Bet Kurzemē jau sākušies pērkoni.

 6. AIVARS Says:

  RĒZEKNĒ SUPERĪGS VAKARS.PILNĪGS BEZVĒJŠ UN +19

 7. snake Says:

  Liepājā šobrīd makoņains un +20 grādi

 8. Gubumakonis Says:

  Ja,Riga ari bija mierigs un silts un saulains dienas noslegums,kaut dienas pirmaja puse bija vejains un briziem nedaudz lija. vakarpuse izveidojas dazi smuki gubumakoni un atseviskas vietas pat nolija stipri,bet pimeram zolitude tikai dazas lases:( varbut kads no negaisiem tomer sasniegs Rigu,ceresim:)


Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

%d bloggers like this: