Uzslavas Lietuvas modelim

Pēdējās dienās mani patīkami pārsteidz Lietuvas modeļa prognozes. Precīzāk izsakoties, tas ir skaitliskais modelis HIRLAM (High Resolution Limited Area Model), kas pielāgots tieši Lietuvai. Bet līdzās Lietuvai skaisti redzama arī visa Latvija.

Savs uz HIRLAM bāzēts modelis ir arī Igaunijai, tā prognozes pieejamas no šīs lapas (augšā jāizvēlas angļu valoda, tad jāiet uz “Weather forecasts” un jāizvēlas “HIRLAM model”). Taču igauņu piedāvātais datu atspoguļojums man personīgi nepatīk, tas ir grūtāk pārskatāms un prognozes, lai gan ļoti līdzīgas Lietuvas modelim, manuprāt, ir mazāk precīzas (iespējams, ka igauņi vienkārši tās atjauno ar lielāku laika nobīdi).

Lietuvas modelis pēdējās dienās ir ļoti precīzi prognozējis gan temperatūru, gan nokrišņus (neliels, īslaicīgs lietus vietām Ziemeļvidzemē vakar vakarā un lietus vietām austrumu rajonos šovakar, kas, spriežot pēc mākoņiem, tik tiešām būs). Citos sinoptiskajos apstākļos šī modeļa prognozes nav tik precīzas, bet, kopumā ņemot, tas ir lielisks īstermiņa prognožu avots.

Paskaidrošu, ka “Krituliai” nozīmē nokrišņus (milimetri 3 stundu periodā); “Debesuotumas” – mākoņainība, “Vejas” – vidējais vēja ātrums, “Gūsiai” – maksimālais vēja ātrums brāzmās (bieži vien ir kļūdaina vēja brāzmu prognoze jūrai un līcim), “Matomumas” – redzamība, kas būtībā ir miglas prognoze.

Plkst. 15:05
Aizmirsu piebilst, ka leišu modeļa vājā vieta ir temperatūras prognoze nakts stundām. Bieži vien temperatūra ir vairākus grādus zemāka par šī modeļa prognozēm, it īpaši skaidrās bezvēja naktīs.

5 Atbildes to “Uzslavas Lietuvas modelim”

 1. stratus Says:

  Bez tam ESTOFEX DA-Latviju iekļāvis arī thunderstorm zonā.

 2. dAvi Says:

  jaa, tieshaam, lielisks modelis =)

 3. maikls Says:

  Jēkabpilī šobrīd līst no neliela mākoņa.

 4. maikls Says:

  Kā uzrakstīju par šo modeli, tā viņa prognozes vairs netiek atjaunotas. 😦

 5. Cassini Says:

  А у нас литовский сайт несколько дней назад показывал большую зону с дождями, а у нас ни капли не упало…этот случай несколько подорвал мою веру в эту модель. А так в целом, неплохо.


Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

%d bloggers like this: