Laika ziņu atspoguļošana medijos

Šai tēmai jau esmu pieskāries iepriekš, un daži sīkumi, ko pēdējās divās dienās esmu piefiksējis, klausoties un skatoties laika ziņas pa radio un TV, pamudināja mani uz jaunām pārdomām.

Gribu nodalīt divas lietas: laika prognožu un faktisko laika apstākļu atspoguļošanu masu medijos. Prognozes ir tikai prognozes – vairāk vai mazāk precīzas, bet vienmēr varbūtības izteiksmē. Lai laika apstākļu prognozes būtu absolūti precīzas, vajadzētu ļoti daudz datu par novērotajiem laika apstākļiem gan uz zemes, gan gaisā. Lai šādus novērojumus veiktu un šos datus apstrādātu, vajadzētu ārkārtīgi daudz resursu – tas nebūtu tā vērts, iegūtais labums būtu mazāks par ieguldītajiem resursiem.

Jocīgu prognožu nolasīšana radio vai TV ēterā mani īpaši nepārsteidz. Nevienam nav aizliegts veidot savas prognozes. Lai gan būtu interesanti uzzināt, kur iedvesmu prognozei smēlās, piemēram, ziņu lasītājs radio SWH Rīgas studijā piektdienas pēcpusdienā (ar cilvēku vārdu iegaumēšanu man iet ļoti smagi, bet tas arī nav svarīgi). Viņš teica, ka maksimālā gaisa temperatūra sestdien (tātad šodien) Latvijā būšot no +17 grādiem Kurzemes piekrastē līdz +26 grādiem dienvidu rajonos vai Latgalē. Interesanti, kā piekrastē varētu nebūt siltāks par +17 grādiem, ja pat ūdens jūrā ir siltāks un spīd saule, – no kurienes tad tas vēsums var rasties?

Varbūt tā bija vienkārši neuzmanības kļūda. Tāda pati, kāda nesen gadījās Latvijas radio 2 ziņu diktoram, kurš sacīja, ka “gaisa temperatūra naktī būs no +22 līdz +27 grādiem”. Vai kā LNT laika ziņu vēstītājam, kurš piektdien, runājot par to, cik svarīgi ir zināt, kāds būs vējš, nosauca nepareizu vēja virzienu.

Tas, kas man šķiet visnepatīkamākais, ir nevēlēšanās atspoguļot precīzus datus par faktisko laiku. Piemēram, šodien Radio SWH ēterā, ziņojot par faktisko gaisa temperatūru Rīgā, tika pielikti klāt 1-2 grādi. Protams, neviens neaizliedz nolasīt mērījumu no termometra pie loga, bet tad vajadzētu ievērot konsekvenci, nevis vienā brīdī ziņot par Rīgas Siltuma meteostacijas rādījumiem, otrā brīdī pielikt pāris grādus klāt, jo diktoram tā labpatīk (vai varbūt tādēļ, lai radītu iespaidu, ka temperatūra ir tāda, kāda iepriekš prognozēta).

Bet divi grādi vēl ir nieks, atceros, ka bija gadījums, kad Radio SWH ziņu dienesta vadītāja faktisko gaisa temperatūru Rīgā paaugstināja par kādiem 8 grādiem. Tas bija auksts ziemas rīts, kad gan oficiālie dati, gan dati no Rīgas Siltuma uzrādīja aptuveni -25 grādus, bet šī dāma spītīgi ziņoja par -17 grādiem (ja atceros pareizi). Toreiz es viņai nosūtīju pāris e-pastus, aicinot vismaz klausītājiem atklāt, ka viņa nolasa mērījumu no termometra pie caura loga vai balstās uz savām subjektīvām izjūtām, jo kā nekā no viņas stāstītā var būt atkarīgs, vai kāda bērna vecāki izlemj viņu atstāt mājās vai, par spīti aukstumam, sūtīt uz skolu. Vienīgā rīcība, kas sekoja, bija manas e-pasta adreses bloķēšana. 😀

Datus par faktisko laiku patīk sagrozīt arī, piemēram, Mārim Grigalim no LNT, kad viņš reizēm pastāsta, kāds laiks ir bijis šodien. Viņam arī patīk pārspīlēt – stāstot par gaidāmo laiku, nosaukt lielāku vēja ātrumu vai augstāku temperatūru par prognozēs rakstīto, tādējādi viņš bieži vien nonāk pretrunās.

Tāpat pasaciņas reizēm pastāsta TV3 laika ziņu lasītāja. Piemēram: “rīt Latgalē kļūs siltāks”, bet prognozē nākamajai dienai redzami +25 grādi, lai gan šodienā bija +30 grādi. Vai: “arī rīt, tieši tāpat kā šodien, nokrišņu nebūs”, lai gan šodienā vietām ir bijušas lietusgāzes. Līdzīgas kļūdas vairāk vai mazāk pieļauj visi TV laika ziņu lasītāji, un iemesls ir viens: viņi (vai tie, kas sagatavo tekstu) nav apskatījušies reālos datus un spriež vien pēc tā, ko redzējuši pa logu Rīgā.

Plkst. 19:30
Rakstā nepieminēju ziņu aģentūru LETA, bet pēc šī raksta izlasīšanas jūtos spiests to darīt. Nav vērts pieminēt pretrunas šajā īsajā rakstā (Liepājas rajonā reģistrēti +27 grādi, bet “gaisa temperatūra svārstās no plus 21 grāda Kurzemē līdz plus 26 grādiem Latgales pusē un Vidzemē”). Lielākais absurds ir fakts, ka teksts no prognozes tiek pasniegts kā dati par faktisko laiku. “Visā Latvijā pūš lēns ziemeļu, ziemeļaustrumu vējš ar ātrumu no pieciem līdz desmit metriem sekundē, kas jūras piekrastē brāzmās sasniedz 14 metrus sekundē” – tā ir frāze no prognozes, un šī prognoze nav piepildījusies. Neprecīzu prognozi pasniegt kā novērotos, faktiskos laika apstākļus – trūkst vārdu…

4 Atbildes to “Laika ziņu atspoguļošana medijos”

  1. AIVARS Says:

    PAR TV3 LAIKA ZIŅĀM VISPĀR SMIEKLI NĀK.IR NĀCIES DZIRDĒT TĀDAS “PROGNOZES” KA SLIKTI METAS.PAR LNT TO NEVARU TEIKT.INTERESANTI NO KURIENES TV3 ŅEM INFORMĀCIJU PAR GAIDĀMO LAIKU…..LAIKAM NO ZVIEDRIEM?

  2. stratus Says:

    Pats šodien pie jūras (līča) biju un bija mierīgs vējš, liekas, ka pat 10 m/s brāzmas nebija.

  3. ABC Says:

    5-10 (14) m/s nav lēns vējš, bet tas ir sīkums salīdzinoši.


Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

%d bloggers like this: