Nevajag aizrauties ar sauļošanos

Tuvākajās dienās gaidāms saulains un silts laiks, daudzi cilvēki noteikti dosies atpūsties pie ūdeņiem vai vienkārši zaļumos. Vajag ņemt vērā, ka tuvākajās dienās ozona slānis virs mūsu reģiona būs samērā plāns, tādējādi zemi sasniegs intensīvs saules ultravioletais starojums.

Ozona daudzumu stratosfērā mēra Dobsona vienībās (Dv). Ozona slāņa vidējais biezums virs Latvijas pēdējos gados ir aptuveni 330 Dv (saskaņā ar maniem novērojumiem). Tuvākajās dienās ozona daudzums stratosfērā var nokristies pat līdz 280 Dv. Saules ultravioletā starojuma indekss svārstīsies ap 6 ballēm, dažās dienās tas var pakāpties pat līdz 7 ballēm, un šāds rādītājs ir augsts.

Laikā no pulksten 11:00 līdz 15:00 nav ieteicams ilgstoši uzturēties tiešos saules staros, it īpaši pie vai uz ūdens un baltās smiltīs, jo šīs virsmas atstaro lielu daļu gaismas un līdz ar to cilvēka āda tiek apstarota intensīvāk. Ja dienas vidū tomēr nākas ilgstoši uzturēties saulē, tad ieteicams nēsāt gan cepuri, kas aizsargā galvu (svarīgi, ja nav kuplu matu), gan saulesbrilles, kas aizsargā acis, gan ķermeni nosedzošu plānu apģērbu gaišā krāsā.

Protams, var izmantot aizsargkrēmu, es gan šādu metodi neatbalstu, jo kas zina, kādas indes no šī krēma uzsūcas mūsos caur ādu. Turklāt atceros, ka kaut kad lasīju par kādu pētījumu, kurā secināts, ka saules aizsargkrēmi nemaz neaizsargā, jo kaitīgo starojumu laiž cauri. Nezinu, vai tā patiešām varētu būt, bet, izvēloties starp divām alternatīvām, labāk izvēlēties to, par kuru nav šaubu – aizsargājošu apģērbu.

Piebildīšu, ka visneveselīgāk ir sauļoties reti, pēkšņi un ar dažām aizsegtām ķermeņa daļām. Ja cilvēks savas dienas aizvada telpās un pāris reizes gadā izmetas peldbiksēs vai peldkostīmā pludmalē, tad viņam/viņai ir lielākas iespējas tikt pie ādas vēža nekā nūdistam, kas sāk sauļoties pakāpeniski un dara to bieži. Protams, īpaši jāuzmanās cilvēkiem ar jutīgu ādu un tiem, kuriem ir daudz dzimumzīmīšu jeb pigmentācijas plankumu.

6 Atbildes to “Nevajag aizrauties ar sauļošanos”

 1. Atis Says:

  Par saules aizsargkrēmiem nesen lasīju kaut kādā Anglijas avīzē (vot neatceros kurā), kur bija laboratorijā izmēģināts cik tad viņi ir labi un secināts, ka lielākajai daļai tas UV skaitlis ir pārspīlēts un var droši atņemt ap 30%. Vislabākais rezultāts bija kaut kādam noname mēslam.

 2. AIVARS Says:

  KĀDA SAUĻOŠANĀS,RĒZEKNĒ LĪST!!!!!

 3. stratus Says:

  Tieši tā, kaut ko līdzīgu jau vakar paredzēju. Vietām ir pat pērkons, bet ZA-Latvijā arī diezgan stipri negaisi šobrīd.

 4. dAvi Says:

  bet Liepājā precīzi pēc prognozes, pilnīgi skaidras debesis, silts un paliek arvien siltāks =)

 5. maikls Says:

  Mākoņi un lietus galējos austrumu rajonos laikam ir saistībā ar fronti, kura atrodas uz A, DA. Katrā ziņā modeļi tuvāko lietu solīja tikai Baltkrievijā, bet acīmredzot tā fronte ir tikusi mazliet tālāk. Šorīt vēlreiz apskatīju visu modeļu prognozes, un neviens lietu Latgalei nebija prognozējis, un tikai pāris prognozēs bija iezīmēta neliela iespēja, ka Latgales dienvidos līs.

 6. maikls Says:

  Šorīt pirms piecelšanās sapņoju (murgoju) par to, ka esmu prognozējis saulainu un siltu laiku, bet ir lietains un vēss. 😀


Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

%d bloggers like this: