Reiz bija… II

Aizvadītajās dienās daudzviet Latvijā bija vērojams negaiss, kas vietām sagādāja pamatīgus postījumus, taču agrāk Latvijā ir pieredzēti arī daudz postošāki negaisi. Lūk, kāda baisa negaisa aina aprakstīta laikraksta „Rīts” 1935. gada 17. augusta numurā.

„Lielais negaiss sākās aizvakar īsi pirms plkst. 5 pēc pusdienas. (..) Līdz ar vistumšākā padebeša pārslīdēšanu pāri laukiem, sākās lielā katastrofa. Krākdama un dobji dunēdama krusas josla ātri apņēma plašu apkārtni. No iznīcinošiem ledus gabaliem glābiņa nebija nevienam. Krusa bija patiesi neredzētos apmēros. Atsevišķi gabali bijuši pat dūres lielumā. Pie tam tie nav bijuši apaļi vai ovāli, kā tas ir parasti, bet nevienādi četrstūraini ar asām šķautnēm. Šie ledus gabali atnesuši zemgaliešiem nepiedzīvotu postu.

(..) Visām ēkām vēja pusē galīgi izsisti logi. (..) Tāpat lielie krusas graudi postījuši un dragājuši māju jumtus. Dakstiņu jumti iznīcināti pilnīgi. (..) Vētra, kas trakojusi līdz ar krusas negaisu, aplauzusi un izgāzusi neskaitāmus kokus. Nolauzti daudzi telefona stabi. (..) Sagruvušas daudzas ēkas. Vietām vētra aizrāvusi līdz veselus šķūņu jumtus un aiznesusi tos simtiem metru tālu.

(..) Krusas piemeklēto Zemgales pagastu Vircavas, Lielvircavas, Jaunsvirlaukas, Platones, Lielplatones, Elejas, Vilces un Mežmuižas lauki atgādina kara ainas. Tie paši sagrautie jumti, izsistie logi un sagāztās ēkas. Tikai kaili koki un melnas druvas.

(..) Lielās briesmās nokļuvuši tie cilvēki, kuri līdz negaisa sākumam nav paspējuši iebēgt kādā patvertnē. Lielie krusas graudi bez žēlastības kapājuši visu, kas vien gadījies ceļā, cilvēki un lopi sadauzīti un ievainoti. Sīkākie mājas kustoņi un putni nogalināti. Tīrumos tagad atrod daudzus nosistus zaķus, stārķus, irbes, zosis.

Cilvēki rāpus līduši aiz mājas sienām, lai varētu patvērties no spēcīgajiem vētras brāzieniem un krusas. (..) Lielvircavas pagastā negaiss pārsteidzis uz lauka strādājot Kabļu mājas saimnieku Markusu. Zirgs no krusas sitieniem sabījies un sācis trakot, bet pats saimnieks vairāku lielu ledusgabalu ķerts, saļimis bez dzīvības.

(..) Lielvircavas pagastā nopostītas 120 saimniecības, Vircavas – 160, Platonē ap 180 un tā arvien tālāk var skaitīt šo nelaimīgo dabas upuru rindu.”

Viena atbilde to “Reiz bija… II”

  1. Mārtiņš Says:

    Patīkami dzirdēt 🙂
    Citādāk visur šobrīd notiekošās lietas tiek tulkotas ar “Day After Tomorrow”, jeb pasaules gala tuvošanos…


Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

%d bloggers like this: