Reiz bija… I

Pēdējos gados bieži nākas dzirdēt, ka dažādas dabas stihijas cilvēki noraksta uz globālo sasilšanu, klimata izmaiņām vai tuvojošos pasaules galu. Arī no komentāriem par 9. jūlija rītā Liepājā novērotajiem virpuļviesuļiem varēja secināt, ka daži cilvēki uzskata, ka šādas dabas parādības Latvijai nav raksturīgas un ka tās ir parādījušās tikai pēdējā laikā klimata izmaiņu dēļ.

Taču tā tas nav. Ieskatīsimies, piemēram, laikraksta “Brīvā Zeme” 1936. gada 6. jūlija numurā (šādu iespēju piedāvā www.periodika.lv). Šis laikraksta pirmdienas numurs stāsta par negaisu, kas piedzīvots sestdien, 1936. gada 4. jūlijā, vietām Zemgalē un Vidzemē. Seko citāti no laikraksta.

“(..) Viesuļvētra uznāca pēkšņi, starp pl. 3 un 4 pēcpusdienā, un ilga apm. 15 minūtes. Tā tuvojās ar lielu spēku un pērkona grāvieniem un negaisa brīdī palika tik tumšs, ka dzīvokļos bija jāiededz lampas.

Sesavas pagastā vietām krusas atsevišķi graudi bijuši pat 100 gr. smagi un dažiem lopiem, kas atradušies laukā, muguras nodauzītas jēlas, bet vēlāk atrasti putni: baloži, vārnas un citi. Vairākās saimniecībās sakapāti sējumi, pavisam sagāzti apm. 15 lauku šķūņi, bet 25 saimniecības ēkām norauti vai bojāti jumti. Ābeles mājās negaisa laikā saburcis šķūnis un aprakts zem gruvešiem puisis, kurš līdz ar zirgu bija tanī paglābies. Pusisim lauzts mugurkauls, bet zirgs nogalināts. (..) Mežā lieli koki izgāzti ar saknēm un vietām sakrituši necaurejamā juceklī.

Švitenes pagastā krusas graudi bijuši mežābolu lielumā. (..) Viesulis sagrāvis 26 ēkas. (..) No krītošiem kokiem ievainoti vairāki cilvēki.

(..) Iecavas Voldemāros jaunsaimniekam viesuļvētra samērā jaunu un stipri būvētu šķūni nocēlusi zemē no pamatiem un nonesusi vairākus metru tālu. (..) Cilvēkus, kas steigušies noslēgt ēku durvis, vētras spēks notriecis gar zemi un valstījis dubļos. Daži stāsta, ka tie pat pacelti gaisā, un tā nesti vairākus metrus.”

5 Atbildes to “Reiz bija… I”

 1. ventiš Says:

  Kas noticis ar Rīgas radaru? Mājas lapā pieejamā radara informācija vairs nav parktiski izmanotojama, jo nerāda lietu, pat ja stipri līst kā šodien Ventspilī

 2. maikls Says:

  Acīmredzot kārtējās tehniskās problēmas, varbūt LVĢMA var atbildēt konkrētāk (lvgma@lvgma.gov.lv).

 3. scAvenger Says:

  Labāk tad vispār nebūtu likuši to informāciju, jo tagad tā ir tīrākā maldināšana.

 4. ABC Says:

  Radars ir kļuvis ļoti nejūtīgs un rāda mazāk nokrišņus. Ja tas vispār kaut ko rāda, tad tas jau ir ļoti stiprs lietus. Ja tā turpināsies, tad ziemā tas vispār nekad neko nerādīs. Nez vai vaina ir pašā radarā vai veidā, kā informācija tiek attēlota meto.lv?

 5. + Says:

  LVGMA sola radaru savest kārtībā līdz nākamās nedēļas sākumam. Īsti gan neviens tur nemāk pateikt, kas par vainu, kādēļ tik ilgi čakarējas.


Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

%d bloggers like this: