Jaunumi

Sestdien, 12. jūlijā, Daugavpils meteostacijā kā maksimālā gaisa temperatūra tika reģistrēti +27,9 grādi, līdz ar to tā, šķiet, ir līdz šim augstākā oficiāli reģistrētā gaisa temperatūra Latvijā 2008. gadā. Taču šis rekords nenoturēsies ilgi: visticamāk, jau pirmdien Latgalē gaiss sakarsīs līdz +30 grādiem un galējos Latvijas dienvidaustrumu rajonos varbūt pat nedaudz virs 30 grādiem.

Sestdienas pēcpusdienā Rīgā bija intensīva lietusgāze, nokrišņu daudzums pārdesmit minūšu laikā sasniedza aptuveni 12 mm (dažos Rīgas rajonos mazāk, dažos – vairāk). Bet Alūksnei negaiss atnesa 19 mm lietus.

Arī svētdienas rītā vietām ievērojami līst, blakus redzams satelītuzņēmums uz pulksten 10:15 (www.sat24.com). Zem biezās mākoņu segas, kas redzama attēlā, tiek bremzēti konvektīvie un līdz ar to pērkona negaisa veidošanās procesi, lai gan šobrīd vietām ducina pērkons un ir vērojamas intensīvas lietusgāzes. Un arī gaisa temperatūra zem šādas mākoņu segas, protams, nevar diez ko pakāpties, lai gan virs Latvijas šobrīd atrodas silta gaisa masas (gaisa masu siltumu nemēra pie zemes, bet gan vismaz kilometra augstumā). Tādēļ šķiet, ka šodien vienīgi Latgali var apciemot kāds pamatīgāks negaisa mākonis ar visām no tā izrietošajām sekām, kuras pieminēju vakar.

Plkst. 20:40
Jaunākās modeļu prognozes ir tādas, ka stiprs lietus un liels nokrišņu daudzums (dažās prognozēs pat virs 30 mm) gaidāms pirmdien no rīta un dienā Kurzemē, šī stiprā lietus zona varētu skart arī Zemgali un, iespējams, arī Vidzemes rietumus. Savukārt lielāka negaisu iespēja tiek prognozēta pirmdien dienā Latvijas centrālajos un austrumu rajonos. Ņemot vērā lielos gaisa temperatūru kontrastus un mainīgo vēja virzienu (virs Latvijas atradīsies neliela ciklona centrs), būs potenciāls spēcīgam un postošam negaisam, taču mākoņu sega atkal varētu būt bremzējošs faktors…atliks skatīties, kā viss attīstīsies pirmdien.

14. jūlijā plkst. 16:45
Sestdien Gulbenes rajonā plosījies negaiss ar vētru un, iespējams, arī ar virpuļviesuli. www.dzirkstele.lv ziņo, ka, piemēram, vējš pa gaisu aiznesis kādu siltumnīcu, nolauzis daudzus kokus. Plašāka informācija šajā rakstā.

4 Atbildes to “Jaunumi”

 1. stratus Says:

  Neaizmirsti, ka satelītattēlā redzamā nokrišņu zona, sākot no DR atkāpjas uz A-Latviju, tāpēc dienas laikā tā vairs neitekmēs konvektīvos procesus, uzspīdēs arī saule.

 2. maikls Says:

  Bet Latvijas rietumdaļai negaisi, manuprāt, nedraud tik un tā, jo tur šodien ir lielāka stabilitāte atmosfērā (es vados pēc GFS modeļa CAPE un Lifted Index prognozes, kā arī pēc vairāku modeļu nokrišņu prognozēm).

 3. Saksija Says:

  Vai Rīgā nevar būt lokālais negaiss ? Ir salīdzinoši silts, 7os vakarā vēl joprojām 24 grādi, bet Kurzemē ir vismaz par 5-6 grādiem aukstāks.

 4. maikls Says:

  Ja skatās konvektīvo procesu prognozi, tad šovakar un naktī negaiss Rīgā maz iespējams.


Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

%d bloggers like this: