Sadursme

No šodienas līdz pirmdienai (ieskaitot) virs Latvijas, tāpat kā virs visas Austrumeiropas, sadursies karsta gaisa masas, kas caur anticiklona rietumu malu no dienvidiem dodas uz ziemeļiem, un vēsāka gaisa masas, kas atrodas virs Skandināvijas un Centrāleiropas. Piedevām gaiss būs mitrs. Tas nozīmē lielu nestabilitāti, stipru lietusgāžu un negaisu iespējamību.

Vakar GFS modelis prognozēja, ka svētdien daļā Latvijas īsā laikā varētu nolīt vairāk nekā 30 milimetri nokrišņu jeb aptuveni puse no jūlija mēneša normas. Šobrīd GFS svētdienai sola pieticīgāku nokrišņu daudzumu, bet no citas nokrišņu zonas pirmdien vietām Latvijā prognozē 30 mm. Šīs prognozes stāsta par to, kas šādā nestabilā situācijā var būt sagaidāms. Nevajag cerēt, ka GFS vai cits modelis precīzi noprognozēs, kur un kad būs stipra lietusgāze vai spēcīgs negaiss. Vienkārši jārēķinās, ka var uznākt stiprs lietus, bet Latvijas austrumdaļā, jo sevišķi Latgalē, var uznākt arī stiprs negaiss, no kura potenciāli var sagaidīt gan lielu krusu, gan stipras vēja brāzmas un virpuļviesuļus, gan necaurredzamas lietusgāzes.

ESTOFEX 1. riska kategorijā šodien ir iekļāvis Latvijas dienvidaustrumu rajonus, svētdien – valsts teritoriju uz austrumiem no Jelgavas.

Izskatās, ka visstiprākās lietusgāzes Latvijā gaidāmas svētdien diennakts otrajā pusē un pirmdien. GFS un UKMO tās prognozē centrālajos un austrumu rajonos, Polijas un Lietuvas modelis tās prognozē rietumu un centrālajos rajonos, – būtībā visa atšķirība slēpjas zema spiediena ieplakas jeb neliela ciklona izvietojuma un virzības prognozēšanā. Uz austrumiem no šī ciklona centra gaidāms karstums, uz rietumiem – vēsāks gaiss. Latvijas galējos austrumos šajās dienās gaiss var sakarst līdz +30 grādiem.

GFS pirmdienai prognozē, ka maksimālā gaisa temperatūra Latvijā pie Baltkrievijas robežas būs +30 grādi, bet Rīgā – plus 17 grādi. Polijas modelis prognozē, ka pirmdien pulksten 15:00 gaisa temperatūra Latvijā būs no +14 grādiem Zemgales rietumos līdz +34 grādiem Latgalē. No savas pieredzes varu teikt, ka šim modelim vienmēr patīk pārspīlēt ar gaisa temepratūru, bet abas šīs prognozes skaisti norāda uz milzīgajiem kontrastiem starp gaisa masām, kas sadursies virs Latvijas.

12. jūlijā plkst. 13:40
Joka pēc ielieku Polijas modeļa šībrīža prognozi pirmdienai. Kartē redzama maksimālās gaisa temperatūras  prognoze (no aptuveni +15 grādiem Latvijas rietumdaļā līdz +35 grādiem Daugavpils apkārtnē) un vēja virziena prognoze uz pirmdienas pulksten 15:00. Izskatās ļoti interesanti, vai ne? GFS šobrīd prognozē, ka maksimālā gaisa temperatūra pirmdien Latvijā būs no +15 grādiem Vidzemes rietumos līdz +29 grādiem Latgales austrumos. Stiprākais lietus varētu būt vērojams valsts rietumu un centrālajos rajonos.

3 Atbildes to “Sadursme”

  1. ABC Says:

    Interesanti… atliek vienīgi gaidīt, kas būs.

  2. Anonīms Says:

    tad,kad ABC rakstīja,Rīgā juka debesis ar zemi.Trāpījos tieši tad trolejbusā,no kura izkāpjot ,nevarēju pāriet ielu,jo ūdens bija līdz potītēm,bet gāza tā kā uz pastardienu

  3. Cumulus Says:

    Teikā vakar apmēram 35 min laikā nolija 14,5 mm. Vēja brāzmas 11 m augstumā no zemes sasniedza 14,4 m/s.


Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

%d bloggers like this: