Modelis prognozē aukstu ziemas sākumu

Caur Joe Bastardi blogu uzzināju par amerikāņu CFS (climate forecast system) modeļa sezonālajām prognozēm. Lūk, kādas ir tā pašreizējās prognozes Latvijai turpmākajiem mēnešiem: jūlija vidējā temperatūra gaidāma tuvu normai (līdz 0,5 grādiem zem normas), augusta un septembra vidējā temperatūra gaidāma ap normu vai nedaudz virs normas, oktobra un novembra temperatūra – ap normu vai nedaudz zem normas, bet decembra vidējā temperatūra tiek prognozēta pat līdz 1..2 grādiem zem normas. To visu var redzēt šajā attēlā.

Ja skatāmies 3 mēnešu periodus, tad neliela pozitīva temperatūras novirze (tātad nedaudz siltāks par ilggadējiem rādītājiem) šobrīd tiek prognozēta augustā – septembrī – oktobrī, kā arī 2009. gada janvārī – februārī – martā. Pārējos periodos tiek prognozēta temperatūra ap normu vai nedaudz zem tās, vislielākās negatīvās novirzes no normas modelis prognozē novembrī – decembrī – janvārī. Attiecīgās kartes ir apkopotas šajā attēlā.

Nokrišņu daudzuma prognozes manā vērtējumā neizceļas ne ar ko interesantu; modelis šobrīd prognozē, ka jūlijā un augustā nokrišņu daudzums daļā Latvijas (jūlijā galvenokārt ziemeļu rajonos, augustā valsts lielākajā daļā) var būt līdz 10-20 milimetriem mazāks par normu (norma valstī vidēji ir 77 mm). Mazliet sausāks par normu tiek prognozēts arī septembris un decembris, mazliet mitrāks – novembris. Kartes.

Protams, šāda veida prognozes ir jāuztver ļoti kritiski. Piemēram, ja skatās nokrišņu prognozi, kurā ir attēlotas tikai tās novirzes, kas tiek prognozētas ar augstu varbūtību, tad kartēs tikpat kā nekā nav: skatīt šeit. Tomēr varbūtība, ka decembris Latvijā būs aukstāks par normu, ir novērtēta uz aptuveni 55 procentiem. Sezonālajām prognozēm (it īpaši veselus 5 mēnešus uz priekšu) tas ir daudz.

9 Atbildes to “Modelis prognozē aukstu ziemas sākumu”

 1. Anonīms Says:

  Nu ko,fiksi uz mežu pēc malkas!Varbūt būs ziema,kad zaķim acis sprāgst no pieres

 2. dAvi Says:

  Pirms 25 minūtēm Liepājā, Ezerkrastā novērju virpuļviesuļa ūdens stabu uz DR no novērojumu vietas, kkur jūrā. Interesanti!=)

 3. snake Says:

  oho! jauki,cerams ka Liepājai uznāks perkona negaiss 🙂

 4. cumulus Says:

  Par novēroto tornado vajadzētu paziņot Eiropas eskstremālo laikapstākļu datu bāzei(http://www.essl.org/ESWD/)

 5. stratus Says:

  Tornado Liepājā esot bijis arī uz sauszemes, par postījumiem pagaidām nekas nav minēts.

 6. cumulus Says:

  to stratus

  Kur jūs uzzinājāt to ka tornado bijis arī uz sauszemes? Es lasīju tikai to ka tas ir novērots uz ūdens. Bildēs (bildes ir apskatāmas TVNET) arī ir redzams, ka tas ir ūdensstabs.

 7. dAvi Says:

  No mana skatu punkta, izskatiijaas, ka tornado nonaakot virs sauszwemes tas pamazaam izsiikaa, varbuut kaadi 100 metri arii sanaaca uz sauszemes 🙂

 8. stratus Says:

  to cumulus
  Man stāstīja, ka tālumā varēja redzēt, kā tas no jūras nonāk sauszemē, bet neilgi pēc tam (kā stāsta dAvi) sāka izsīkt.

 9. stratus Says:

  Pa telefonu no paziņām uzzināju..


Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

%d bloggers like this: