Prognozes, kas nav balstītas uz GFS

Lielākā daļa tīmeklī pieejamo bezmaksas laika prognožu ir balstītas uz amerikāņu skaitliskā modeļa Global Forecast System jeb GFS aprēķiniem, jo tas, šķiet, joprojām ir vienīgais globālais modelis, kura dati pilnā apjomā ir pieejami bez maksas. Atšķirības starp dažādos meteoportālos, kuri datus ņem no GFS, publicētajām laika prognozēm es skaidroju šajā rakstā.

Lai gūtu pilnīgāku priekšstatu par to, kādi varētu būt laika apstākļi tuvākajās dienās, ir vērts iepazīties ar citu modeļu prognozēm. Ja GFS smagi kļūdās, tad šī kļūda ir arī Gismeteo, Windguru, Weather Underground, Weather Online un citās prognozēs – visās tajās prognozēs, kas balstītas uz GFS datiem. Īpaši aktuāli tas ir, cenšoties noskaidrot, kāds laiks gaidāms pēc 3 vai 5 dienām.

Tīmeklī var atrast arī citu modeļu bezmaksas prognozes. Īsumā uzrakstīšu par četriem meteoportāliem, kuri piedāvā alternatīvas laika prognozes. Man personīgi nešķiet, ka tās kopumā būtu labākas par GFS prognozēm, bet tās ir vērtīgas tieši ar to, ka balstītas uz citu modeļu aprēķiniem. Tātad tās var izmantot prognožu salīdzināšanai, lai saprastu, cik liela ir varbūtība, ka laiks būs tāds vai šitāds.

www.meteoblue.com piedāvā uz NMM modeli balstītas laika prognozes gandrīz jebkurai apdzīvotai vietai. Protams, iespēja apskatīt prognozi Babītei, Piņķiem vai Mārupei nedod nekādu praktisku labumu, jo prognozes nav un, manuprāt, nekad nebūs tik precīzas, lai šādai detalizācijai būtu jēga. Lielāka jēga ir prognozēs iekļautajam elementam rainSPOT – tas uzrāda prognozētos nokrišņus 30 kilometru rādiusā ap izvēlēto vietu. Protams, ja visa prognoze ir greiza, tad arī šai fīčai nav jēgas. Tomēr interesanti un progresīvi. Portāls ļauj arī apskatīt kartes, kurās attēlots NMM prognozētais nokrišņu daudzums, mākoņu sega, temperatūra, vējš utt. Dati tiek atjaunoti divreiz diennaktī.

www.foreca.com portālā var aplūkot somu privātās kompānijas piedāvātās laika prognozes. Neizdevās noskaidrot, uz kādu modeli vai modeļiem ir balstītas viņu prognozes, vien kādā dokumentā atradu šādu teikumu: “Foreca Ltd., a leading private weather service company in the Nordic countries, has been using proprietary forecasting models since 1999” – šeit rakstīts, ka Foreca izmanto savus modeļus. Es gan nezinu, vai tas attiecas arī uz starptautiskajām prognozēm, kas pieejamas bez maksas.

www.yr.no – šis norvēģu meteoportāls piedāvā Norvēģijas Meteoroloģijas institūta un Eiropas vidēja termiņa laika prognožu centra (European Centre for Medium-Range Weather Forecasts, ECMWF) laika prognozes, kuras tiek atjaunotas divreiz diennaktī. Šogad Latvija noslēdza sadarbības līgumu ar šo centru (LVĢMA par to raksta šeit). Norvēģi cita starpā piedāvā interesantu interaktīvu karti, kas saucas “Advanced map”, taču daļa informācijas ir pieejama tikai norvēģu valodā.

www.bbc.co.uk/weather – BBC piedāvā Met Office sagatavotu laika prognozi Liepājai, Ventspilij un Rīgas lidostai; tā tiek atjaunota tikai reizi diennaktī. Met Office ir Lielbritānijas nacionālais meteodienests, kuram ir savs globālais laika modelis.

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

%d bloggers like this: