Lokālie faktori, kurus neņem vērā globālie modeļi

Kā jau minēju šajā lapā, lielākā daļa internetā pieejamo bezmaksas laika prognožu ir balstītas uz amerikāņu skaitliskā modeļa Global Forecast System jeb GFS aprēķiniem. Tā tas ir tādēļ, ka GFS ir vienīgais globālais modelis, kura dati ir pieejami visiem bez maksas. Globālais laika apstākļu modelis ir datora programma, kas saņem meteoroloģisko informāciju no visas pasaules un prognozē gaidāmo laiku visā pasaulē. Atliek vien iztēloties, cik milzīgs ir datu apjoms, ar kuru jātiek galā šādai programmai.

Tāpēc nav nekāds brīnums, ka globālie modeļi nespēj ņemt vērā visus lokālos faktorus. Pēc savas pieredzes varu teikt, ka attiecībā uz Latviju GFS vislielākās kļūdas pieļauj, prognozējot laika apstākļus piekrastes rajonos. It īpaši, prognozējot gaisa temperatūru jūras piekrastē, mazāk līča piekrastē. Tā kā izšķirtspēja nav pietiekami liela, tad, piemēram, Liepājai un Ventspilij ļoti bieži tiek prognozēta tāda pati gaisa temperatūra kā Baltijas jūrā, lai gan daudzos gadījumos situācija jūrā pie krasta un krastā pie jūras ir ļoti atšķirīga.

Tad, kad vējš ir lēns, pie jūras mēdz parādīties brīze: naktī ūdens parasti ir siltāks nekā gaiss virs sauszemes, siltums no jūras ceļas augšup un tā vietā nāk aukstāks gaiss no sauszemes, tātad vējš pūš no sauszemes uz jūru. Dienās, kad saule sasilda gaisu virs sauszemes, mēdz notikt pretēji un vējš pūš no jūras uz sauszemi. GFS neņem vērā to, ka skaidrās naktīs pie bezvēja vai brīzes jūra nesilda gaisu piekrastē. Šādās naktīs jūras piekrastē mēdz būt pat aukstāks nekā citviet sauszemē, bet GFS gaisa temperatūru piekrastē pielīdzina gaisa temperatūrai jūrā. Un tad var sanākt kļūda pat par 10 grādiem (it īpaši ziemā).

Un tā kā GFS prognozes izmanto vairums interneta meteoportālu, piemēram, AccuWeather, Weather Underground, WeatherOnline, WindGuru un Gismeteo, tad šī kļūda parādās arī gandrīz visās šajās prognozēs. Es saku “gandrīz” tāpēc, ka pastāv iespēja, ka daži portāli veic zināmas korekcijas un datus, kas ienāk no GFS, palabo par vienu vai diviem grādiem, piemērojot kādus koeficientus.

Vēl globālie modeļi pietiekami neņem vērā Latvijas augstieņu un zemieņu ietekmi uz laika apstākļiem. Lai gan reljefs Latvijā ir samērā līdzens, tas tomēr ietekmē gan gaisa temperatūru, gan vēja stiprumu, gan nokrišņu daudzumu. Ne velti Vidzemes augstienē mēdz reģistrēt zemākās gaisa temperatūras un spēcīgākos nokrišņus.

Plašāku informāciju (angļu valodā) par laika apstākļu modeļiem var izlasīt šajā Vikipēdijas lapā.

6 Atbildes to “Lokālie faktori, kurus neņem vērā globālie modeļi”

 1. Papuass Says:

  Vai nav vēlme šo to uzrakstīt par meteoroloģiju latviskajā vikipēdijā? http://lv.wikipedia.org

  Tur gan jāraksta sausāk, enciklopēdijas, nevis esejas formā.

 2. maikls Says:

  Tas laikam nav mans lauciņš… Teorija man dikti nepatīk, no teorijas es pats daudz ko nezinu un man pašam ir jāmācās.

 3. Papuass Says:

  Mācies rakstot 🙂

 4. bize Says:

  paldies par izglītošanu

 5. Skochs Says:

  Maikij, no coment, esmu ilgāku laika sprīdi pavērojis Tavu rosīšanos. Izjūtu dziļu cieņu tavam entuziasmam! Paldies Tev par izteikti saturīgu info!


Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

%d bloggers like this: