Par brīdinājumu izplatīšanu

LVĢMA šovakar izplatīja brīdinājumu par nākamajā naktī un dienā gaidāmu stipru lietu. Varbūt esmu pārāk piekasīgs, bet dažas lietas man liekas jocīgas, – tā, starp citu, ir gandrīz vienmēr, kad es pamanu, ka LVĢMA ir izplatījusi kādu brīdinājumu.

Pirmkārt, nav īsti saprotami kritēriji, pēc kuriem LVĢMA izlemj, kad izplatīt brīdinājumu un kad ne. Ja nebija brīdinājuma pirms sestdienas lietus, tad kāpēc ir šoreiz? Nu var jau būt, ka tas skaidrojams ar atšķirībām LVĢMA prognozēs sestdienai un otrdienai, lai gan internetā publiski pieejamās dažādu modeļu prognozes šādu versiju neapstiprina.

Otrkārt, LVĢMA prognozes par gaidāmo stipro lietu nav mainījušās kopš pirmdienas rīta, bet brīdinājumu aģentūra izsūtīja tikai vakarā, un, loģiski, masu mediji šo informāciju arī izplata tikai vakarā. LVĢMA mājas lapā informācija publicēta plkst. 18:30, aģentūras LETA mājas lapā – plkst. 18:38, nra.lv – 18:50, delfi.lv – 18:58, diena.lv – 19:23, apollo.lv – 19:46. Kad vairums cilvēku no darba devušies mājās un līdz nākamajam rītam tīmeklī vairs neieskatās, tikai tad tiek publicēts brīdinājums.

Tas LVĢMA ir raksturīgi, reizēm brīdinājumi tiek izplatīti vēl vēlāk vakarā, lai gan praktiski nekad nav tā, ka to nebūtu iespējams izdarīt krietni agrāk. Un bieži vien brīdinājums parādās tikai tad, kad jau stipri līst vai snieg, vai jau ir bieza migla, vai vējš jau ir sasniedzis vētras spēku. Vienmēr brīnos, kāda tam jēga – to, kas notiek aiz loga, cilvēki tāpat redz. Un, ja šāds brīdinājums parādās vēlu vakarā vai naktī, tad tas tāpat nenonāk līdz cilvēkiem.

Es saprotu, ka likums nosaka, ka LVĢMA ir jābrīdina par to un to, bet formāla, sausa likuma izpilde, neuztraucoties par to, vai konkrētajam brīdinājumam ir reāla jēga un vai tas nonāk līdz cilvēkiem, man ļoti, ļoti nepatīk. Likums tiek rakstīts ne jau tāpēc, lai to burts burtā izpildītu, bet gan tāpēc, lai tiktu sasniegts konkrētais mērķis, un likums ir tikai instruments jeb palīgs mērķa sasniegšanai.

Šis brīdinājums par stipro lietu, protams, nav svarīgs – tiem, kuriem ir svarīgi zināt, vai gaidāms lietus, tāpat skatās vai klausās laika prognozes, savukārt stiprā lietus potenciālā bīstamība nav lielāka kā sestdienas lietum vai pirmdienas lietusgāzēm daļā Kurzemes (pērkona negaisi gan vienmēr var izrādīties bīstami, bet to izveidošanos un kustību iepriekš ir ļoti grūti prognozēt, un šajā brīdinājumā runa ir tikai par lietu, negaisi nav pieminēti).

Bet citos gadījumos – galvenokārt saistībā ar vētrām un sniegputeņiem – brīdinājumi ir svarīgi, un tad šāda formāla pieeja un neinteresēšanās par to, vai informācija laicīgi nokļūst līdz cilvēkiem, kādam var būt liktenīga.

18 Atbildes to “Par brīdinājumu izplatīšanu”

 1. eeeee Says:

  par vēju vienmēr tiek brīdināti ātrāk!tā ka tomēr nevajag tik ļoti piekasīgam būt!

 2. eeeee Says:

  un par gaidāmajām sliktajām laika parādībām (šajā gadījumā lietu) stāsta tak laika ziņās

 3. fronte Says:

  nu zin ko, cik sinoptiķu, tik prognožu, un veidu kā to pasniegt un cik laicīgi.
  Jā, kad sestdien lija ļoti daudz, piemēram Kolkā 26 mm, sinoptiķis nepacēla brīdinājumu par stipru lietu. bet tikpat labi varēja būt arī tikai 10 mm. Tādā gadījumā brīdinājums neattaisnotos. Tas tāpat neattaisnojās, jo nebija pietikams staciju skaits ar stipriem nokrišņiem. Tā lūk, nu tad šoreiz, sinoptiķis uzskata, ka staciju ar stipriem nokrišņiem atzīmēs visas stacijas diennakts laikā. Tam vismaz ir pamatojums.

 4. maikls Says:

  No kāda nokrišņu daudzuma skaitās stipri nokrišņi? Vai tikai nebija 15 mm 6 stundās? Un kāds ir pietiekams skaits staciju? Sestdien vairākās stacijās bija virs 15 mm.

 5. fronte Says:

  bija un ir 15 mm, 6h. pietiekams ir no 5.

 6. maikls Says:

  Es gan pirmīt sajaucu un gribēju rakstīt “15 mm 12 stundās”. Parasti nokrišņus mēra divreiz dienā, tātad summu pa 12 stundām, nu vismaz dati par 12 stundām tiek publicēti visbiežāk

 7. Anonīms Says:

  Jāni, ja tu par sinoptiķi nekad neesi strādājis, tad tev nav nekādu tiesību spriest par laicīgumu un visu pārējo.

 8. maikls Says:

  Atļaušos nepiekrist. 🙂 Man ir tiesības spriest gan par laicīgumu, gan par visu pārējo, un citiem ir tiesības manos spriedelējumos neklausīties un neņemt tos vērā. 🙂

 9. Anonīms Says:

  bet tu nezini visu kā ir

 10. snake Says:

  Anonymous kapēc tev vienmēr ir jākritizē? negribi neskaties un aizveries.

 11. fronte Says:

  Mēs arī neņemam vērā un nepiekrītam. Ir viegli no malas stāvēt un visu tikai kritizēt…bet neko citu jau no latviešiem masu medijos arī nenākas dzirdēt. Tā ka, Jānis arī nav izņēmums.

 12. chicken Says:

  piekrītu “Anonymous” un “fronte”.
  Nu nav izdevies šis blogs kā informatīva meteo amatieru pulcēšanās vieta. Dominē dažu personu augstprātība, nosodošs tonis, bet neko jaunu te nevar uzzināt. Ja jau te ienāk arī darbinieki no LVĢMA, tad taču viņi varēja apgaismot tumsonīgo tautu, tai skaitā Jāni.

 13. weather Says:

  “Jāni, ja tu par sinoptiķi nekad neesi strādājis, tad tev nav nekādu tiesību spriest par laicīgumu un visu pārējo.” Par tiesībām derētu pakonsultēties ar mani. Un šoreiz Anonymous nav taisnība. Te atradušies daudzi komentētāji kritizētāji, labāk būtu paklusējuši, jo savādāk var iznākt tā, ka drīz vien neizlasīs nekādu rakstu no Maikla.
  Satversmes 100.pants nosaka: “Ikvienam ir tiesības uz vārda brīvību, kas ietver tiesības brīvi iegūt, paturēt un izplatīt informāciju, paust savus uzskatus. Cenzūra ir aizliegta.” Tad par kādām tiesībām Anonymous tu vispār runā? Maikls nav nedz godu aizskarošu, nedz kādu citu necenzētu informāciju izplatījis utt. Domājiet, ko jūs rakstāt komentētāji!

 14. maikls Says:

  Lūdzu, runāsim par lietu vai nerunāsim vispār, draugi! 🙂 Nevis par lietu kā nokrišņu veidu, bet gan par jautājuma būtību (bet, runājot par nokrišņiem, Jēkabpilī tieši šobrīd krīt pirmās lietus lāses).

 15. huha Says:

  Te nu var redzēt klasiku – ļaudis pēc kara vienmēr ir gudri. Ļoti daudz šeit tiek piesaukti radara dati, kas attaino reālo nokrišņu situāciju. Reālos datus var salīzinat ar prognozēm, kuras tiek prognozētas iepriekš, tas labi der lai pasekotu cik tad labas sanāk tās prognozes prognozetājiem. Ja kāds no jums vispār kādreiz kautko ir modelējis vai prognozējis,tas var būt jebkas, sapratīs ka modelis nekad neattainos reālo situāciju 100% un ietekmējošo faktoru kopums var būt pat ļoti dinamiski mainīgs. Īpaši tas attiecas uz laika apstākļiem kuru dinamika ir ļoti strauja.
  Atsaukties vai publicēt tikai plika modeļa x rezultātus maigi izskatoies ir pilnīgi stulbi.Tādēļ ja nemaldos LVĢMA, lai cilvēks sāktu sastādīt prognozes tam ir jāstažējās, jāsēž maliņā un jātrenējas, kā minimums 1/2 gadu (līdzīgi kā biržas ļaudīm-mēnesi neesi strādājis 1/2 vai 1 gadu sēdi maliņa lai atgūtu asumu un tikai tad var sākt strādāt).
  Ir cilvēki kas var pēc dažādu modeļu informācijas noprognozēt nokrišņus vienā gadījumā 24h uz priekšu ar ~10min un mazāku kļūdu konkrētam vietām, bet tajā pašā laikā citā situācijā un apstākļos to pat labāk nemeiģināt.

  Par kļūdām sunījam un apspļaudam, par labu darbu nemākam pateikt pat paldies!

 16. huha Says:

  Vispār būtu interesanti salīdzināt dažādu modeļu piemēram 24h prognozes pret reālo situāciju kādai nedēļai no dažādiem avotiem. varētu sanakt labs salīdzinājums kurš tad no prognozētājiem strādā vis akurātāk. tikai laikam tā metodika ka to darīt ir labi jāapdomā.

 17. maikls Says:

  Dažādiem modeļiem ir dažādas stiprās un vājās puses. Piemēram, pēdējās dienās var vērot, ka dažiem modeļiem galīgi neveicas ar konvekcijas izraisīto lietusgāžu prognozēšanu. Piemēram, GFS dažām dienām nesolīja nekādus nokrišņus, bet realitātē daudzviet lija un dažviet stipri. Lietuvas modelis šajā ziņā bija un ir ļoti labs. Salīdzināt nebūtu viegli, jo modeļu prognožu precizitāte mainās atkarībā no situācijas atmosfērā.

 18. weather Says:

  Jelgavā gan līst kopš paša rīta ,pašreiz pakāpeniski velk uz stiprāku konvekciju, jo nedaudz skaidrojas.


Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

%d bloggers like this: