Jūnija 1. dekāde – vissausākā novērojumu vēsturē

Jūnija pirmās 10 dienas ir bijušas vissausākās Latvijas meteoroloģisko novērojumu vēsturē, secināts LVĢMA mājas lapā publicētajā atskatā uz laika apstākļiem jūnija 1. dekādē. Tur teikts: “Nokrišņu dekādes gaitā nebija”, – ar to acīmredzot jāsaprot, ka nevienā no LVĢMA meteostacijām nokrišņi dekādes gaitā netika fiksēti.

Tiesa, 7. jūnijā nelielā teritorijā – uz dienvidaustrumiem no Rīgas līdz Lietuvas robežai – bija vērojams īslaicīgs lietus, to apstiprināja gan satelīta attēls, gan radara dati, gan reģistrētais pērkona negaiss. Arī 10. jūnijā atsevišķās vietās mazliet uzlija. Bet šāds sīkums, protams, nemaina faktu par lielo un jūnijam netipisko sausumu.

Aizvadītās jūnija dienas izcēlās ne tikai ar sausumu, bet arī ar lielām gaisa temperatūras diennakts svārstībām: dienas bija salīdzinoši siltas, bet naktis – aukstas. Arī pagājušā nakts bija auksta, piemēram, Rīgā kā minimālā gaisa temperatūra tika reģistrēti +4,7 grādi, Kolkā – tikai +2,7 grādi, citviet, ļoti iespējams, bija vēl aukstāks. Igaunijā aizvadītajā naktī vairākās vietās gaisa temperatūra noslīdēja līdz nulles atzīmei.

9 Atbildes to “Jūnija 1. dekāde – vissausākā novērojumu vēsturē”

 1. Anonīms Says:

  manā pusē,ja pareizi atceros,kopš 15.maija nebija lijis nemaz,vakar gan sāka,bet pat putekļu nomazgāšanai nepietika-aprasināja….

 2. cumulus Says:

  Pie manis lietus nebija lijis kopš 18. maija. 11.jūnijā vairākas reizes īslaicīgi, bet stipri nogāza lietus (nokr. daudzums 11. jūnijā šeit bija 2,5 mm, bet 12. nolija vēl 2 mm). Tomēr vienalga ir liels sausums.

 3. anonymous Says:

  to “cumulus”

  Vasarā 4-5 mm nav nekāds lietus, tāpēc jau sausums nebeidzās. Dīvaini, ka lidostā un Kronvalda parkā savāca vairāk nokrišņu.

 4. anonymous Says:

  Maikijam.
  Vai tiešām tik grūti saprast, ka lidosta nav Rīga? Cik tad cilvēku tur dzīvo? Orogrāfisku īpatnību dēļ tur ir netipiski aukstas naktis, salīdzinot ar kādreizējo meteostaciju Slokas ielā. Izvietojot meteo stacijas, vajadzētu saprast, kāds ir mērķis: klimata pētīšana vai aktuālo laikapstākļu novērošana, prognozēšana. Ja pirmais, tad lidosta kaut kādā mērā der, bet, ja otrais, tad reāli Rīgai nav normālas meteo stacijas. Kronvalda parka butaforija nav nopietni ņemama. Neviens modelis nevar pareizi prognozēt, ja ienākošie dati neatbilst realitātei. Un cik zināms, tad LVĢMA galvenā problēma ir tieši šajā sakarā, nevis sinoptikā. Turklāt visi ārzemju modeļi izmanto tikai starptautiski pieejamo informāciju no nacionālajiem meteo dienestiem. Cik Latvijas meteo stacijas piedalās starptautiskajā datu apritē? Mazāk par 10 no jau tā trūcīgā staciju tīkla. Tāpēc it kā tikai vietējie nacionālie dienesti ir spējīgi radīt visprecīzākās prognozes, integrējot savu novērojumu datus kādā modelī.
  Jūnija pirmajos datumos LVĢMA nokrišņu mērīšanas punkti it kā fiksējuši nokrišņus Latgales pusē. Tāpēc absolūti bez nokrišņiem aizvadītā dekāde diez vai ir bijusi, pēc pašas LVĢMA novērojumiem.
  Protams, jūnijam nav tipiskas tādas temperatūras amplitūdas diennakts gaitā. Taču 2 nedēļu sausums jūnijā nav retums. Šoreiz tas vienkārši sakrita ar sausumu maijā.

 5. anonymous Says:

  Vēl kas. Ne visās LVĢMA meteo stacijās tiek mērīti nokrišņi, turklāt ir vismaz 30 novērojumu stacijas, kas mēra tikai nokrišņus.

 6. anonymous Says:

  to “cumulus”

  Sajaucu, domāju, LU galvenās ēkas jumtu, nevis Kronvalda parku.

 7. anoniimais Says:

  oj, laikam kaut ko sajauci, jo uz LU jumta jau kaadu laiku neko nemeera

 8. cumulus Says:

  to anonymous
  Bieži ir situācija, ka Teikā ir mazāk nokrišņu kā citur.
  Piemēram šī gada 3. maijā biju Rīgas centrā un tur sākās ļoti spēcīgs lietus un krusa, bet aizbraucot uz Teiku izrādījās, ka tur zeme ir praktiski sausa
  un nokrišņu mērītājs rādija ka nekas nav nolijis.
  Pajautājot kaimiņiem arī viņi teica, ka lietus tikpatkā nav lijis, nemaz nerunājot par krusu.

 9. anonymous Says:

  Un kur tad mēra, vai tajā “mežā” Kronvalda parkā? Normāli cilvēki padalās ar jaunāko informāciju, nevis lepni paziņo, ka pasaule ir apgriezusies otrādi.


Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

%d bloggers like this: