Ūdens temperatūra un UVI

Tā kā brīvdienās gaidāms silts laiks, daudzi droši vien dosies saules peldēs un daži arī ūdens peldēs, tāpēc ir svarīgi zināt aptuveno ūdens temperatūru un saules ultravioletā starojuma indeksu jeb UVI.

UVI joprojām ir augsts – tā maksimālā vērtība šodien un tuvākajās trīs dienās būs 6 balles. UVI maksimālā vērtība attiecas uz dienas vidu, kad spīd saule. No rītiem līdz pulksten 10 un vakarpusēs pēc pulksten 16 ultravioletā starojuma intensitāte ir ievērojami mazāka nekā dienas vidū, tas pats attiecas uz situācijām, kad sauli ir aizseguši mākoņi (ja debesīs ir gubu mākoņi, bet sauli tie neaizsedz, starojuma intensitāte nemazinās).

Šāda UVI vērtība nozīmē, ka cilvēki ar īpaši jutīgu ādu, neievērojot nekādu piesardzību (bez aizsargājošām drēbēm vai aizsargkrēma), saulē var apdegt pat 20 minūtēs. Jāņem vērā, ka daudzas virsmas saules starus atstaro, it īpaši ūdens un baltas smiltis, tāpēc pie ūdens un uz ūdens no saules ir jāuzmanās īpaši.

Aktuālo informāciju par ūdens temperatūru LVĢMA savā mājas lapā pagaidām nepublicē (iepriekšējos gados vasaras sezonā tā tika publicēta), pēdējie publiski izskanējušie dati bija par pirmdienu, kad ūdens temperatūra upēs un ezeros saskaņā ar LVĢMA mērījumiem bija no +13..+17 grādiem Latgalē līdz +17..+20 grādiem Kurzemē.

Tā kā visas šīs dienas bijis saulains laiks, tad saule ūdeni varētu būt sasildījusi par kādu grādu vairāk. Ceturtdien Lietuvas upēs un ezeros ūdens temperatūra bija vidēji +17..+19 grādi (info no www.meteo.lt), līdzīgi, visticamāk, ir arī Latvijā. Lielupē un Ventā varētu būt ap +20 grādiem, bet straujākās upēs un meža ieskautos ezeriņos – ap +15 grādiem.

Ar ūdens temperatūru jūrā, kā jau rakstīju šajā rakstā, ir sarežģītāk. Tā kā laiku brīvdienās noteiks mazas augstāka un zemāka spiediena ieplakas, tad vēja virziens būs mainīgs: rietumu, ziemeļu un naktī uz svētdienu, iespējams, austrumu. Jūrmalā – Rīgas līča dienvidos – ūdenim vajadzētu būt salīdzinoši siltam. Igauņi pie Roņu salas šorīt samērījuši +15 grādus, bet pie Sorves raga (tas ir diezgan tuvu Kolkai) – pat +18 grādus.

Plkst. 10:15
Igauņu lapā tagad ir informācija arī no dažām Latvijas piejūras stacijām: jūrā pie Liepājas ūdens temperatūra šorīt esot +10,5 grādi, līcī pie Skultes – 12 grādi (ceturtdienas vakarā attiecīgi +12 un +15 grādi).

Plkst. 12:20
Pa Latvijas radio 1 ziņoja, ka ūdens temperatūra Jūrmalā šorīt bija +17 grādi, bet vissiltākais ūdens no rīta bijis Lielupē pie Jelgavas: +21 grāds. Es domāju, ka šodien vēlā pēcpusdienā Jūrmalā ūdens varētu sasilt līdz +19, varbūt pat +20 grādiem.

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

%d bloggers like this: