Naktis daudzviet joprojām aukstas

Šorīt pulksten 6:00 – vairāk nekā stundu pēc saullēkta – gaisa temperatūra Pāvilostas, Stendes, Jelgavas, Ainažu un Daugavpils meteostaciju apkārtnē bija nepilni +6 grādi, bet Zosēnos – tikai +2,8 grādi. Jārēķinās, ka saullēkta brīdī bija vismaz par grādu vēsāks. Diemžēl meteoroloģisko novērojumu staciju datus LVĢMA internetā publicē tikai ik pa trim stundām, turklāt dati par minimālo un maksimālo temperatūru vai nokrišņu daudzumu vispār ikdienā netiek publicēti.

Šajā ziņā es apskaužu igauņus, jo Igaunijas Meteoroloģijas un hidroloģijas institūts savā mājas lapā publicē ne tikai šos, bet arī citus interesantus un noderīgus datus, piemēram, tieši šobrīd, kad rakstu, – pulksten 9:10 – es jau varu redzēt, kāda temperatūra, vēja virziens un ātrums, atmosfēras spiediens un gaisa mitrums pulksten 9:00 bija visās Igaunijas meteostacijās, kuru mazajā Igaunijā starp citu ir vairāk nekā Latvijā.

Tāpat es varu redzēt, kāda temperatūra Igaunijā bija aizvadītajā naktī. Piemēram, pie Latvijas robežas netālu no Valkas pulksten piecos no rīta ir reģistrēti tikai +3 grādi. Četrās vietās Igaunijā aizvadītajā naktī temperatūra noslīdēja zemāk par +2 grādiem.

Jāpiebilst, ka lielākajā daļā prognožu tik zema temperatūra naktī netika prognozēta. Piemēram, LVĢMA Stendei prognozēja +11 grādus, Zosēniem +8 grādus, bet bija par aptuveni 6 grādiem aukstāks. Poļu modelis, kurā es regulāri ieskatos, minimālo temperatūru visā Latvijā prognozēja +8..+12 grādu robežās. GFS modelis bija precīzāks, vietām prognozējot temperatūras pazemināšanos līdz +6 grādiem.

Nākamajā naktī GFS Kurzemē prognozē absolūtu bezvēju un līdz ar to temperatūras pazemināšanos vietām līdz +4 grādiem. Šādās situācijās parasti jārēķinās, ka dažviet ir aukstāks par prognozēto.

Laikam sausums, kas valda mūsu reģionā, ir faktors, ko laika modeļi neņem vērā; tas gaisam ļauj ātrāk atdzist un sasilt. Tiesa, ar skaidrām bezvēja naktīm vienmēr ir bijis interesanti, jo, kamēr nespīd saule, nav mākoņu, neparādās migla un nepūš vējš, tikmēr gaisa temperatūra visu laiku krīt. Un tikai tāpēc, ka naktis tagad ir īsas, temperatūra nepaspēj nokrist vēl zemāk.

Plkst. 14:50
Izrādās, ka pagājušā naktī Zosēnos temperatūra zāles virskārtā pazeminājusies līdz pat -4 grādiem, gaiss šeit un Ainažos atdzisis līdz +2 grādiem – tā bija zemākā reģistrētā gaisa temperatūra Latvijā aizvadītajā naktī.

5 Atbildes to “Naktis daudzviet joprojām aukstas”

 1. K. Says:

  Varbūt noder informācija, kas iegustama šeit: http://www.rs.lv/index.php?aid=3&id=1&action=body

 2. maikls Says:

  Jā, tos datus es izmantoju, taču tas ir tikai par Rīgu (un pat ne par visu Rīgu), gribētos pilnīgāku informāciju arī par citām Latvijas vietām.

 3. cumulus Says:

  Kautkādus novērojumu datus jau LVĢMA publicē, bet tie diemžēl ir krietni seni(pašlaik tikai janvāris-marts). http://www.meteo.lv/pdf_base/meteor_2008.html

 4. maikls Says:

  Ja nemaldos, likums nosaka, ka aģentūrai šie dati ir jāpublisko, jo visi novērojumi tiek veikti par nodokļu maksātāju naudu. Bet publiskot datus ar vairāku mēnešu nobīdi – tad, kad tiem vairs nav pielietojuma (izņēmums ir kaut kādu vidējo rādītāju aprēķināšana, statistikas ievākšana) – manuprāt, ir stulbi, tā ir tikai formāla likuma izpilde. Ja gribi uzzināt datus par šodienu vai aizvadīto nakti, tad ir jāzvana uz maksas tālruni. Bet igauņi šos datus piedāvā bez maksas, plašā klāstā un ļoti operatīvi.

 5. cumulus Says:

  Jā igauņu dati man arī patīk tikai žēl, ka tie ir par Igauniju. Atgriežoties pie tēmas par aukstajām naktīm: Teikā šodienas zemākā temperatūra bija +7,6 grādi un tā reģistrēta 5:56.
  Tekā pl. 7:00 bija šādi laikapstākļi:
  Mākoņu veidi: Ci (spalvu māk.)
  Mākoņu daudz.: 1 balle
  Gaisa t.: +10,1 grāds
  Gaisa mitrums: 71%
  Vēja ātrums: 0,0 m/s
  Rasas punkta t.: +5,0
  Gaisa spiediens: 1023,0 hPa

  Īstenībā var teikt, ka man ir pašam sava meteostacija.
  Vienīgā problēma-novērojumus veicu neregulāri (dažādos laikos)


Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

%d bloggers like this: