Konvektīvie mākoņi

4. jūnija satelītattēlsGan vakar, gan šodien daļā Latvijas veidojās gubu mākoņi. Šodien šis process bija vērojams galvenokārt valsts dienvidaustrumu daļā, kā tas redzams šajā satelītattēlā, kas uzņemts īsi pēc vieniem dienā (uzklikšķinot uz ikonas, jaunā logā atvērsies attēls pilnā izmērā).

Šādu mākoņu veidošanās notiek konvekcijas dēļ. Konvekcija ir silto gaisa masu pacelšanās un auksto gaisa masu grimšana. Siltajam gaisam ceļoties augšup, tas sāk atdzist un, sasniedzot noteiktu temperatūru, gaisā esošais ūdens tvaiks kondensējas – rodas miljoniem sīku ūdens pilieniņu, kuri veido mākoņus.

Konvekcija un tās radītie mākoņi visvairāk raksturīgi vasarai, kad saule sasilda gaisu piezemes slānī un tas ceļas augšup. Mākoņi var rasties tikai tad, kad atmosfērā ir pietiekami daudz ūdens tvaika. Konvekcijas procesi var radīt zema atmosfēras spiediena apgabalus jeb ciklonus, un, no otras puses, cikloni veicina konvektīvo mākoņu veidošanos. Vakar un šodien mākoņi Latvijā veidojās saistībā ar nelielu ciklonu virs Krievijas, kuru pieminēju 31. maija rakstā.

Šie procesi Latvijas teritorijā šoreiz nebija tik aktīvi, lai veidotos lietusgāzes un negaiss. Negaisa mākoņi visbiežāk veidojas pēcpusdienā, kad gaiss piezemes slānī ir maksimāli sakarsis un konvekcija ir visspēcīgākā.

Jāpiebilst, ka Latvijā konvektīvie mākoņi var būt vērojami arī ziemā, kad pāri siltajai jūrai plūst aukstas gaisa masas un ūdens sasildītais gaiss ceļas augšup. Visspēcīgāko sniegu Rīgai bieži vien atnes tieši konvektīvie mākoņi, kas izveidojušies virs Rīgas līča.

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

%d bloggers like this: