Par dažām meteostacijām

Šajās dienās var vērot krasu gaisa temperatūras pazemināšanos naktīs un vēl straujāku paaugstināšanos rītos. Piemēram, LVĢMA Jelgavas meteostacijā šorīt pulksten 6:00 bija reģistrēti +4,5 grādi, bet trīs stundas vēlāk – jau +15,8 grādi!

Jāteic, ka šajā meteostacijā reģistrētā temperatūra uz citu meteostaciju datu fona izceļas regulāri. Pēdējās diennakts laikā tur reģistrētās temperatūras amplitūda ir vismaz 20 grādi. Nereti Jelgavas meteostacijā tiek reģistrēta zemāka minimālā temperatūra nekā Vidzemes augstienē. Acīmredzot tā atrodas kādā specifiskā vietā, kur bieži vien iestājas bezvējš, kas skaidrā naktī gaisam ļauj straujāk atdzist.

Pārskatot Igaunijas meteostaciju datus, konstatēju, ka kādā vietā Igaunijas centrālajā daļā vakar pulksten 16:00 tika reģistrēti +23,5 grādi, bet šorīt pulksten 5:00 – tikai plus 1,6 grādi. Pulksten 9:00 gaiss jau atkal bija sasilis līdz +15,9 grādiem. Gluži kā Jelgavas meteostacijā.

Runājot par meteostacijām, gribu izcelt LVĢMA Ventspils staciju – tā atrodas uz mola , un, loģiski, ūdens ielenkumā laika apstākļi ir citādāki nekā krastā. Katrā ziņā LVĢMA Ventspils meteostacija pārsvarā neatspoguļo laika apstākļus Ventspils pilsētā. Iepriekšējās dienās šajā meteostacijā visu laiku tika reģistrēta zema maksimālā gaisa temperatūra (ūdens taču ir vēss), tikai šorīt tur ir pārsteidzoši silts – plus 19 grādi – jo vējš ir iegriezies no austrumiem, tātad no sauszemes. Taču tad, kad vējš tur pūš no ūdens – un tā tas ir vairumā gadījumu – tad LVĢMA Ventspils meteostacijas dati drīzāk atspoguļo laika apstākļus jūrā, nevis Ventspilī.

Un tāpēc nav nekāds brīnums, ka pie spēcīga rietumu puses vēja stiprākās vēja brāzmas gandrīz vienmēr tiek reģistrētas šajā meteostacijā. Kad tiek ziņots par vētrām, Ventspils tiek pieminēta ļoti bieži. Bet, ja LVĢMA meteostacija atrastos tālāk no jūras, tad aina būtu stipri citādāka un vairāk atbilstoša laika apstākļiem Ventspils pilsētā. Taču ir labi arī tā, kā ir, jo arī laika apstākļi jūrā pie Latvijas krastiem ir interesanti, turklāt bez šīs meteostacijas uz mola daudzas no Latvijas vētrām nešķistu tik stipras. 😀 Ja meteostacija tiktu pārvietota, tad daudzi ventspilnieki būtu zaudētāji – viņi daudzos gadījumos vairs nevarētu lepoties ar savu izturību un aukstasinību, pārciešot stipru vētru, jo būtu zināms, ka tur, kur viņi vētras laikā atradās – Ventspils pilsētā – vētra tāds nieks vien ir bijis.

Lielajām ostām un lidostām ir savas meteostacijas. Ostu meteostacijas Liepājā un Rīgā atrodas tuvāk jūrai nekā LVĢMA meteostacijas. Tā kā ziņās žurnālisti parasti grib pasniegt visiespaidīgākos faktus, tad, ziņojot par vēja ātrumu vētras laikā, visbiežāk izmanto šos ostu datus. Pilsētās vēja ātrums, ja vējš pūš no jūras, ir ievērojami mazāks nekā ostās. Tāpēc nav nekāds brīnums, ja tad, kad masu mediji ziņo, ka Liepājā vai Ventspilī vējš ir sasniedzis vētras spēku, šajās pilsētās nav nekādu postījumu – jo pašās pilsētās vējš, visticamāk, nav tik stiprs kā ziņo TV vai radio.

Protams, jūras tuvumā izvietotajās apdzīvotajās vietās vējš kopumā ir stiprāks nekā citviet Latvijā un tur esošie koki un konstrukcijas ir vēja rūdītas, taču šim faktoram, manuprāt, nav tik liela loma kā varētu domāt. Pašā jūras krastā 15-20 m/s stipras brāzmas nav nekas, bet tūlīt aiz kāpām un pirmajiem kokiem šādas brāzmas jau ir vērā ņemamas.

3 Atbildes to “Par dažām meteostacijām”

 1. weather Says:

  Gribēju piebilst to, ka Jelgava atrodas ieplakā. Ieplakās raksturīgi ir tas, ka tur ir lielākas diennakts temperatūru svarstības (amplitūda) anticiklona laikā, un mazāks nokrišņu daudzums. Piemēram, Jelgavā bieži ir vērojams tas, ka pērkona negaisu un lietusgāžu intensīvākā daļa bieži vien iet garām Jelgavai – intensīvā lietusgāze tiek reljefā augstākai vietai par Jelgavu. Tāpat ieplakās (protams, arī Jelgavā) ir vērojamas dienas laikā tieši augstākās temperatūras kā citviet (Latvijā), bet zemākās temperatūras nakts laikā kā citviet (Latvijā) anticiklona laikā. Minimālā gaisa temperatūra dažu metru augstumā Jelgavā šonakt bija +10,5 grādi.

 2. maikls Says:

  Nu jā. Tā jau viss Jelgavas rajons atrodas Zemgales līdzenumā, bet jāšaubās, vai tur visur ir vērojamas tādas temperatūras svārstības kā to reģistrē LVĢMA Jelgavas meteostacija… gan jau arī tieši pašas meteostacijas tuvākā apkārtne veicina šo “kontinentālo klimatu”.

  Atceros, ka dārzā Salaspilī reizēm bija tā, ka pusē dārza ir salna, pusē nav…un ir bijis pat tā, ka vienā dobes galā zemeņu ziedi ir izsaluši, bet pāris metrus tālāk – nav.

 3. weather Says:

  Tur jau tā lieta, ka ne visur Jelgavā vērojamas tādas temperatūras svārstības. Tā Jelgavas meteostacija atrodas Bērzu ceļā (iespējams, zemā vietā), un apkārt pārsvarā ir lauki un dārzi, nekur tuvumā nav asvaltēta ceļa, kas uzkrātu siltumu, bet gan zemes ceļš.
  Varbūt tas dārzs Salaspilī atradās pusē ēnā un otra puse – saulainajā pusē, kad zemi sildīja pirmie rīta saules stari. Cita lieta, ja tādu situāciju novēroji pirms saullēkta.


Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

%d bloggers like this: