Temperatūra dzīvē un prognozēs

Vasaras periodā, ja laiks ir saulains un mierīgs, maksimālā gaisa temperatūra tiek sasniegta vēlā pēcpusdienā: pulksten 17-18. Visaukstākais gaiss skaidrā laikā ir ap saullēktu (šajās dienās saule lec 15-20 minūtes pirms pieciem). Mākoņi un vējš situāciju, protams, izmaina. Naktī mākoņi gaisam neļauj tik strauji atdzist – mākoņi ir kā sega, kas saglabā siltumu. Savukārt dienās, kad nespīd saule, gaisa temperatūra kāpj lēnāk; ja debesis ir kārtīgi nomākušās un ir nokrišņi, tad temperatūra dienā reizēm var būt zemāka nekā naktī.

Naktī vējš, līdzīgi kā mākoņi, gaisa temperatūrai neļauj strauji pazemināties. Temperatūra visstraujāk krītas tad, kad ir skaidra bezvēja nakts – šādos apstākļos zemes siltums intensīvi izstarojas kosmosā. Kad vējš pūš no jūras (vai citām lielām ūdenstilpnēm), gaisa temperatūra nosliecas ūdens virsmas temperatūras virzienā; visizteiktāk tas jūtams pavasarī, kad no ūdens nāk aukstums, un ziemā, kad no neaizsaluša ūdens nāk siltums.

Noteikti jāņem vērā, ka temperatūra, ko rāda termometrs, ne vienmēr sakrīt ar to, kā cilvēks šajā temperatūrā jūtas. Stiprs vējš cilvēkam atņem ķermeņa siltumu un tāpēc liekas, ka ir aukstāks. Liels gaisa mitrums vasarīgā dienā rada sajūtu, ka ir karstāks, ziemīgā dienā – ka ir aukstāks nekā rāda termometrs. Un cilvēkam siltāk, protams, ir tad, kad virsū spīd saule, tādēļ pie +15 grādiem, saules un lēna vēja cilvēkam var būt siltāk nekā pie +20 grādiem, mākoņiem un brāzmaina vēja.

Ja daudzviet ārzemēs visi šie faktori tiek ņemti vērā un laika ziņās tiek pavēstīta real feel temperatūra, tad Latvijas iedzīvotājiem pašiem jābūt gana vērīgiem. Bet varbūt tā arī ir labāk, jo katram no mums ir savs priekšstats par ideālo laiku konkrētajām aktivitātēm, turklāt katrs pats vislabāk zina, no kādiem laika apstākļiem savās ikdienas gaitās jāuzmanās visvairāk.

Laika prognozēs gandrīz vienmēr tiek prognozēta diennakts minimālā un maksimālā gaisa temperatūra. Naktij tiek prognozēta zemākā gaisa temperatūra no pulksten 18:00 līdz 6:00 pēc Griničas laika jeb no 21:00 līdz 9:00 pēc Latvijas vasaras laika. Dienai attiecīgi tiek prognozēta augstākā gaisa temperatūra laikā no pulksten 9:00 līdz 21:00 pēc Latvijas vasaras laika. Man reizēm rodas iespaids, ka daudzi cilvēki to nesaprot un gaida, ka laika prognozē solītie grādi tiks sasniegti jau priekšpusdienā un nemainīgi noturēsies visas dienas garumā.

Tātad, ja laika prognozē Latvijai ir sacīts, ka gaidāms neliels mākoņu daudzums bez nokrišņiem un gaisa temperatūra dienā būs no +20 līdz +25 grādiem, tad tas nozīmē, ka maksimālā gaisa temperatūra pēcpusdienā Latvijā gaidāma amplitūdā no +20 līdz +25 grādiem. Ja dienas gaitā prognozēts lietus, tad pastāv iespēja, ka maksimālā gaisa temperatūra tiks reģistrēta dienas pirmajā pusē.

Īsi sakot, lai no laika prognozēm gūtu maksimālu labumu, vajag zināt kontekstu. 🙂

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

%d bloggers like this: