Maijs – pirmais ‘normālais’ mēnesis kopš novembra

Šā gada maija vidējā gaisa temperatūra Latvijā, sagaidāms, būs tuvu normai (droši vien pavisam nedaudz zem tās). To uzskatāmi parāda diennakts vidējās gaisa temperatūras grafiks Rīgai šajā lapā. Līdz ar to nebūs piepildījusies Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas aģentūras (LVĢMA) mēneša prognoze – aģentūra prognozēja, ka maijs, līdzīgi kā iepriekšējie mēneši, būs silts. Bet no mēneša prognozēm neko citu jau nevar gaidīt – es vienmēr esmu ieteicis tās ignorēt.

Visi iepriekšējie mēneši bija ievērojami siltāki par normu (gan normu, gan visas vidējās gaisa temperatūras aprēķina LVĢMA). Pārskats par aprīli LVĢMA mājas lapā vēl nav publicēts, bet ir zināms, ka aprīļa pirmajā dekādē vidējā gaisa temperatūra Latvijā bija 3,7 grādus virs normas, 2. dekādē – 1,3 grādi virs normas, 3. dekādē – 2,4 grādi virs normas. Martā novirze no normas bija no +2,2 grādiem Kurzemes centrālajā daļā līdz +3,5 grādiem Ainažos.

Februāris bija īpaši silts – vidējā temperatūra bija 6 līdz 7,2 grādus virs normas. Janvāra temperatūra bija 3 līdz 5 grādus augstāka par ilggadējiem novērojumiem, līdzīgi bija decembrī – 3 līdz 4,6 grādi virs normas. Un tikai pagājušā gada novembrī vidējā gaisa temperatūra Latvijā bija tuvu normai: 0,3 grādus zem tās.

Tā kā visi ziemas mēneši bija silti, būtu loģiski, ja vasaras mēneši būtu vēsi. Daba vienmēr tiecas uz līdzsvaru, tāpēc pārmērīgs siltums agrāk vai vēlāk parasti tiek kompensēts ar aukstumu. Tomēr vēsture un arī mana pieredze rāda, ka laika apstākļi nepakļaujas loģikai un Dabas māte rīkojas tā, kā viņai tīk. 🙂 Turklāt līdzsvars var tikt nodrošināts arī garākā laika posmā – piemēram, vienam aukstam gadam vai pat desmitgadei seko silts gads vai desmitgade. Tāpēc būs interesanti pavērot, kāda būs gaidāmā vasara. Es būtu priecīgs par siltu un negaisiem bagātu vasaru.

3 Atbildes to “Maijs – pirmais ‘normālais’ mēnesis kopš novembra”

  1. weather Says:

    “Es būtu priecīgs par siltu un negaisiem bagātu vasaru.” Es arī būtu priecīgs par tādu vasaru, bet vai tas nozīmē, ka Tu tādu prognozē?

  2. maikls Says:

    Nē, neprognozēju, tikai izsaku cerību. 🙂

  3. weather Says:

    Ar ticību var panākt vairāk nekā ar cerību 😀


Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

%d bloggers like this: